ambiguous

  • 1130
  • 33
  • 14
  • 1
  • bugün

stephen hawking

hikayesi 8 ocak 1942 tarihinde ingiltere’nin oxford şehrinde başladı. babası bir biyoloji uzmanıydı ve mezun olduğu üniversite ise oxford üniversitesi’ydi. oğlunun da bu üniversitede eğitim alması gerektiğine inanıyordu ancak aile bütçesinin kısıtlı olması nedeniyle oğlunun önündeki tek seçenek oxford üniversitesi’nin hazırladığı burs sınavına girmek ve başarılı olmaktı. burs sınavı teorik sınavın yanında üniversite hocalarının mülakatını da kapsıyordu. bu mülakatın nedeni öğrencileri yakından tanımaktı. stephen hawking teorik sınavdan ve verdiği zeki yanıtlarla da mülakattan geçerek birinci derecede bursa sahip olarak oxford üniversitesi’ne girdi. o zamanlar babasının okumasını isteği alan olan biyolojiden hoşlanmazdı. kendi isteği olan matematik bölümü de oxford üniversitesi’nde bulunmadığı için üniversitenin fizik bölümüne kayıt oldu. üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi. 1962 yılından oxford’dan mezun olan stephen hawking, tutkunu olduğu evrene dair araştırmalar yapmak için oxford üniversitesi’ni bırakarak cambrige üniversitesi’ne geçti.

oxford üniversitesi’ndeki son yıllarında nadir olarak meydana gelen istemsiz kasılma ve tutulmaları giderek şiddetlendi ve henüz 21 yaşındaydı. cambrige üniversitesi’ne geçtiği ilk yılda zaman zaman meydana gelen takılıp düşme olayları sıklıkla tekrarlanmaya, hatta ayakkabı bağlarken bile zorlanmaya başladı. arkadaşları ve hocaları bunu fark etmese de tatil için gittiği ailesinin yanında hastaneye götürüldü ve gerçekle yüzleşti. 20’lı yaşlarının başında amyotrofik lateral skleroz(als) hastalığına yakalanmıştı. motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, hawking’i tekerlekli sandalyeye hapsetti. 1985 yılında ise konuşma yetisini kas sistemlerinin iflasıyla birlikte tamamen kaybetti. o tarihten beri stephen hawking sağ yanağındaki ufak bir kas hareketinin yardımıyla bilgisayar aracılığı ile yazı yazarak konuşabiliyordu. acat adlı kaynak yazılımını kullanan stephen hawking yanağının çalışan kaslarını kullanarak yazılımı kullanabiliyordu. acat yazılımı tablet ekranındaki her pikseli satır satır ve sütun sütun tarayarak istediği harfi seçiyor, düşüncelerini bu sayede kolayca yazıya dökmesini sağlıyordu. acat yazılımının kapasitesi 2600 kelime civarındadır. sağlıklı ortalama bir insan kapasitesi ise 2500 kelime civarı olduğunu düşünürsek stephen hawking’in kendini ifade etmekte eksiklik yaşamadığını söyleyebiliriz. bir sunumunda hastalığının kendini nasıl hissettirdiği sorulduğunda stephen hawking’in cevabı şöyleydi;
‘’hastalığımın beni engellediğini sanabilirsiniz ancak bu durumum çoğu zaman arkadaşlarım arasındaki sıradan konuşmalara katılmamı engelliyordu. ben de sessiz aklımın içinde, sınırsız evreni düşlüyordum. bu, bugün ait olduğum yere gelmemin nedenidir.’’

1973’te gökbilim enstitüsü’nden ayrılarak uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979’ta matematik bölümünde lucasian matematik profesörü oldu. bu kürsü 1663 yılında üniversite parlemanto üyesi henry lucas tarafından kuruldu ve bu ünvana ilk olarak isaac barrow, daha sonra da 1669’da isaac newton sahip olmuştu. stephen hawking 1979 yılında emekli olana dek bu ünvanda kaldı. günümüzde albert einstein’den sonra gelen en büyük teorik fizikçi olarak anılmaktadır(isaac newton prizma deneyleri ve gözlem matematiğiyle deneysel fizikçi olarak anılır.)

bilimsel çalışmaları
temel çalışma alanı evrenin prensipleri üzerinedir. roger penrose ile birlikte albert einstein’in uzay-zamanını(space-time) kapsayan genel görelilik kuramı’nın genelleştirerek her şeyin teorisi’ne giden yolun açılmasının gerektiğini düşünerek bu alana yoğunlaştı. tekillik(singularity) teorisi bu amaçla ortaya kondu. buna göre tekillik nedir?
sorunun cevabı sonsuz kütleyi; son derece küçük bir alanda tutan tek boyutlu bir nokta olmasıdır. tekillik içinde yerçekimi teorik olarak sonsuza ulaşır ve uzay-zamanı sonsuz şekilde büker. tekillik noktasında bilinen fizik kuralları tamamen kaybedilir. bu çalışmayla roger penrose ve stephen hawking tekillik noktasını kanıtlayarak büyük patlama teorisinin’nin öne sürdüğü büyük patlamadan önce evrenin bir tekillikten ibaret olduğunu öne sürmüşlerdir. s. hawking bir diğer çalışması olan hawking radyasyonu’nu ise söyle açıklar:
kara delikler birbirinin zıttı olan negatif ve pozitif atomları ayrıştırıyor ve farklı davranışlara sokuyordu. bir kara delik negatif atomları kendine çekerken pozitif atomları ise itiyordu. bu, pozitif atomların saf enerjiye dönüşümüne kadar enerji üretmesini sağlıyordu. bu enerji yüzünden tekilliğe dik bir açıyla gözlemlenen ışımalar hawking ışıması olarak adlandırıldı.

özel yaşamı
o'nu bedenine hapseden bu hastalık, hawking'i ne bilimsel çalışmalarından ne de düşüncenin sınırsız evreninden alıkoyabildi. kımıltısız ve sessiz kalan bedeni ayrıca onu kadınlarla ilişkisinden de uzak tutamadı.
stephen hawking'in ilk evliliği jane wilde ile oldu. henüz genç birer üniversite öğrencisiyken tren istasyonunda tanışmışlardı. 1964'te hawking'e tedavisi olmayan hastalığının teşhisi konuldu. 1965'te hastalığı öğrenir öğrenmez evlendiler. jane wilde, yıllar sonra bu kararı, "stephen'ın ne kadar yaşayacağını bilmiyorduk" diye açıkladı. hawking de jane ile evliliğini "bir dönüm noktası" olarak ifade etti.
düğününde ancak baston yardımıyla ayakta durabilen stephen'ın en büyük destekçisi jane wilde olacaktı. 1960'ların sonlarına doğru kol ve bacak kasları onu ayakta tutamayacak duruma gelmişti. zorla da olsa stephen'ı tekerlekli sandalye kullanmaya ikna ettiler. 1967'de robert adını verdikleri bir erkek, 1970'de de lucy ismini koydukları bir kızları oldu. hawking, 1979 yılında timothy adlı oğlu ile üçüncü kez baba oldu.
wilde – hawking çifti, 1991’de, şöhret yüzünden artan baskılar, hawking’in hastalığının çok ilerlemiş olmasının zorlukları ve hawking’in ilk tekerlekli sandalyesindeki konuşan bilgisayarın tasarımcısı david mason’un karısı ve kendisinin bakıcılarından olan elaine mason ile yaşadığı ilişki sebebiyle ayrıldı.
1995 yılında resmen boşanmalarının ardından stephen hawking, bakıcısı elaine mason ile evlendi. hawking'in elaine mason ile evliliği de ekim 2006’ya kadar sürdü. 2000'li yıllarda elaine mason'un, stephen hawking'e şiddet uyguladığına dair dedikodular ortaya çıktı. polis incelemeleri yapıldı. hawking konu hakkında yorum yapmadı, fakat çift 2006 yılında sessizce boşandı.
stephan hawking bizzat kendisi, 70. doğumgününde “kadınlar tam bir muamma.” demişti.

stephen hawking ve sinema
şüphesiz sinema dünyası da bu bilim adamı'ndan ve çalışmalarından ilham aldı.
1991'de yönetmen errol morris hawking'in a brief history of time kitabı'nı baz alarak; a brief history of time adlı biyografik belgeseli çekti. filmde stephen hawking ve birçok yakını da rol aldı.
2013'de yönetmen stephen finnigan, hawking'in hayatı'nı belgesel stilinde beyaz perdeye aktardı. senaryoyu hawking'le birlikte yazdılar.
hawking'le ilgili en çok ses getiren sinema yapıtı ise 2014 yapımı romantik drama the theory of everything oldu. james marsh'ın yönetmenliğini, anthony mccarten'ın senaristliğini ve eddie redmayne'nin stephen hawking rolünü üstlendiği film, redmayne'ye en iyi erkek oyuncu oscar'ını; filme de sayısız adaylık ve ödül getirdi. film, stephen hawking'in hayatından bir kesiti ele alıyordu. odak noktası olarak hawking'in 1965 ve 1991 yılları arasında evli kaldığı ilk eşi jane wilde ile olan ilişkisini, aşkın aşıladığı moralin, sağlık ve bilimsel çalışmalar üzerine nasıl olumlu etkileri olabileceğini yansıtıyordu.

stephen hawking’in küçük bir sözüyle bu yazının sonlanması yerinde olacaktır:
‘’galileo’nun tam 300. yıl dönümünde doğdum. ayaklarınıza değil gökyüzüne bakın. gördüğünüz şeylerin mantığını anlamaya çalışın. evrenin neden var olduğunu düşünün, meraklı olun.’’

aldığı ödüller
adams prize (1966)
eddigton medal (1975)
maxwell medal and prize (1976)
heineman prize (1976)
hughes prize (1976)
ras gold medal (1985)
albert einstein medal (1979)
cbe (1982)
wolf prize in physics (1988)
prince of asturias award (1989)
copley medal (2006)
fundamental phyiscs prize (2012)
bbva foundation frontiers of knowledge awards (2015)
12 onur derecesi bulunan hawking, ingiltere kraliyet cemiyeti’nin ve amerikan bilimler akademisi’nin de üyesi idi.

yazdığı kitaplar
my brief history (2013)
the grand design (2010)
a brief history of time (1988)
a briefer history of time (2005)
black holes: the reith lectures (2016)
george and the blue moon (2016)
george and the unbreakable code (2014)
george and the big bang (2011)
george's cosmic treasure hunt (2009)
george's secret key to the universe (2007)
the universe in a nutshell (2001)
black holes and baby universes (1993)
on the shoulders of giants (2002)
the large scale structure of space-time (1973)
god created the ıntegers (2005)

kaynakça
http://futurescienceteam.org/
http://www.hawking.org.uk/
http://www.wikipedia.org/
http://www.imdb.com/

devamını okuyayım »
14.03.2018 07:38