amrascalafalas

  • 1125
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

ekşi itiraf

selamlar, ben amrascalafalas. iyi kötü bu sözlüğün 8 yıllık aktif yazarı ve 14 yıllık takipçisiyim ve bu hesabı kapatmayacak olsam da artık yazmayacağım.
bu eylemi daha önce bir kez daha gerçekleştirmiştim. ancak yan bir hesabımın olması ve o hesabın amaçsızca uçurulması ile ekşi sözlük alışkanlığıma yenik düşerek bu hesaba tekrar dönüş yapmıştım.

daha önceki bırakmamın nedeni duygusal temellere dayanıyordu.
bu defa mantıksal sebepler ile bırakıyorum.

ilk neden artık sözlüğün götü başı dağıtmasından başka bir şey değil.
kanzuk ve onun doymak bilmez dürüm! sevdası sağolsun benim dönemime dair hiçbir şey kalmadı.
burası artık; insanların fav kastığı, başlıkların ilk sayfa dışında okunmadığı,
haber başlıklarının haberin içeriğinin bile okunmadan yorumlanmaya kalkışıldığı,
her başlıkta inci sözlük türevi kontra entry ile `@2` olma gayesi güden ve her konuda bilgiden çok ucuz ve yavan espri kasmaya çalışan vasıfsız bir kitleye ev sahipliği yapıyor.
düşünün! öyle başlıklar var ki bu sözlük artık bunlarla dolu. bu başlıkların ilk sayfası bilgisiz ama bilmediği halde heraklitos'a rahmet okutur derecede espri kasma dürtüsü ile saçmalayan yazarların entryleri ve debe kalktığından beri debe'nin yerini almış fav ile dolu iken; başlığın üçüncü, beşinci vs. sayfasında konu ile ilgili gayet açıklayıcı entry ve entrylerin arada kaybolduğu bir interaktif platform haline geldi.
hala eski yazarlar var aramızda. onlar söylesinler. sözlük bu muydu lan! tiksiniyorum artık yemin ediyorum.
okuduğum her 10 entryden 7'sinde bunları kim yazar yapıyor artık diye sormaktan sıkıldım.
yanlış bir bilgi içeren ya da kural dışı bir entrye dair attığım her mesajda küfür yemekten sıkıldım.
bizim dönemimizde bu tür yanlış bilgi içeren ya da formata uymayan bir entrye uyarı mesajı gönderdiğimizde önce 'mahcup bir teşekkür' sonrasında da söz konusu entrye dair güzel bir bilgi alışverişi olurdu. şimdi kime hatalı bir bilgi ya da format dışı bir giri yüzünden mesaj göndersem "sanane y.arram, sen ne karışıyon* s.kik" tarzı cevap alıyorum. sokakta gördükçe umutlarımın tükendiği yeni nesil, sözlükte mide bulantısına yol açıyor. aralarında kalitelileri de var muhakkak ama ekseriyeti böyle.
sözlük artık dönüşümünü tamamladı. sosyal medyada hit almak için yeni nesle karşı dönüştürülen bütün unsurları kendi bünyesine ekleyerek artık kendi kökünden sıyrıldı.
biz bu dönüşümün artıkları olarak kaldık.
ekşi benim için bitmiş demeyeceğim, ekşi çoktan bitti. biz alışkanlıktan direniyorduk o kadar.

ikinci neden; maalesef bu mahlasın ardında kimin olduğunu bilen pek çok insan var. artık yazamıyorum.
bundan daha önce de yakınmıştım. rumuzumuzun kolaylıkla kaldırabileceği önyargıları, ithamları ve günlük hayatta göstermekten imtina ettiğimiz yanları gerçek kişiliğimizin üstlenmesinden olağanca bir endişe duyuyoruz.
arkasına saklanacak bir yapıtımız ya da rumuzumuz olmadığı için fikirlerimize doğrudan mesul olmak gibi bir sonucun getireceği olasılıklardan kaygılanıyoruz.
bu yüzden en basit konuda bile kim okuyacak, kim ne düşünecek dürtüsünü yenemediğimden yazdıklarıma müdahale etmek, ve bu müdahaleler yüzünden genel-geçer konular dışında istediğimce entry girememekten sıkılmış ve bunalmış durumdayım.

bu platformun bir gün eski haline geleceğine dair gram inancım yok. bunun da en büyük sorumlusu maddi kaygılar ile politika değiştiren kanzuk'tur. ssg böyle birisi değildi.
anlaşılan biz sıramızı savdık, hoşçakalın.

devamını okuyayım »