anahtarr

  • 125
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

hakan şükür

gelmiş geçmiş en büyük türk futbolcusu. gerçek galatasaray efsanesi metin oktay değildir kendisidir. öldükten sonra değeri anlaşılır diğerleri gibi.

metin oktay türk futbolunun en büyük değerlerinden biridir. ağları yırtmış, boş çekleri reddetmiş, taçsız kral lakabını sonuna kadar hakketmiş bir futbol efsanesidir. bir kere iyi insandır. onun bir maçını bile canlı seyretmedim, sahada onu görmedim. ama anıları, hayatını okudukça anladım ki çok iyi bir insan. izmirli bir kere sevmemem mümkün değil. para pul onun gözünde hiçbir şeymiş. zaten genç nesilde birçok galatasaraylının gönlünde taht kurmasının sebebi bu, futbolu değil...

ama olay daha büyük forvetin kim olduğuna gelince;

hakan şükür'den önceki türk futboluna bir bakarım, birde hakan şükür den sonraki türk futboluna bakarım. aradaki farkı görürüm. hakan şükür'ü türk futbol tarihinden bir çıkarın bakalım, geriye ne başarılar kalır ne de başka bişey. macar galibiyetiyle,berlin panterleri ile övünürdük 50 sene. o olmasaydı milli takım 5. torbadan kurtulabilir miydi, bir türk takımı uefa ve süper kupayı kazanabilir miydi? türk futbolunun başarıları 1989 sonrasındadır. ondan öncesi hikayedir. 8-0 lar vardır, şerefli mağlubiyetler vardır. ne kulüp takımları ile ne de ulusal düzeyde başarılar vardır .90 sonrasında türk futbolunda hep hakan vardır. sonrasında hep başarı vardır. çünkü hakan, tanju çolak'ın yaptığı gibi sadece oynamaz , aynı zamanda oynatır. hakan'ı farklı kılan özelliği budur. yanındaki futbolcuların da oynamasını , potansiyellerinin ortaya çıkmasını sağlar. pres yapar, rakibi bozar, asist yapar, savunmaya gelir top çıkarır. bir takım için gerekli olan herşeyi yapar. istatistik sevmeyenlere bunları söylebilirim . sevenlere ise wikipedia'daki hakan şükür sayfasına girmelerini tavsiye ederim.

devamını okuyayım »
13.10.2012 21:46