annem goster ama elletme dedi

  • 223
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

18 temmuz 2007 brezilya uçak kazası

congonhas havaalanının tipsizliği,yamukluğu,dandikliği yüzünden olan kaza, aynı durumda yani iniş sonrası pistten çıkma sonucu insanların burunlarının bile kanamadığı onlarca kaza var.
söz konusu havaalanı şehrin göbeğinde bir höyük gibi tepeye kurulmuş.pist bitişleri her iki yöndede uçurum.yaklaşma ışıklarının pistin ve aynı yerden toprağında bitişi yüzünden üst geçit gibi oluşumlarla binaların ve caddelerin üstünden yükseltildiği bir havaalanı.
iniş kalkış yapılan pistinin uzunluğu atatürk havaalanının 06/24 pistinden yani kısa pistinden bile 300 m daha kısa ve 10 m daha dar, yoğun trafikli bir yer aynı zamanda.
kaza resimlerine bakıldığında bu 9 yıllık airbus a320 nın arka kuyruğu binanın dış cephesinde bu da muhtemelen pilotun piste ne kadar geç oturmuş vs olabileceğinin ve uçağın ne kadar büyük bir hızla pistten çıktığının göstergesi.çok trajik bir durum gece inişinde uçağınız durmuyor pistin sonuna kadar ilerliyorsunuz ama pist bitişi olmadan sağa sola uçağı yönlendirmeniz gerek ama bu havaalanında uçağın indiği yönün sağında daha geniş bir toprak parçası var engel olabilecek,ama pistten çıktığınız noktada tepe yapısı nedeniyle o parçanın çok kısa bir alanı kalıyor ve sola kırmak zorundasınız biraz daha ilerleyip,son şansı deneyip ve....
bu havaalanının yasaklanma, tekrar açılma vs muhabbetlerini bırakıp oha dedirten bir kare var aşağıdaki linkte.22mart 2006 tarihinde bu uçağın pistten çıktığı noktada son anda duran bir boeing 737 resmi,evet hava da yağmurlu:

http://www.airliners.net/open.file/1021719/m/

devamını okuyayım »
18.07.2007 16:31