annem goster ama elletme dedi

  • 223
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

acıgöl

denizli-afyon sınırına denk gelen ve bu iki ili bağlayan karayolunun yanında olan basmakci ve çardak ilçelerinin kenarında olduğu ortalama 40 kilometrekarelik yer kaplayan suyu acı olan göller yöresindeki salda gölü gibi kendine has özelliklere sahip göldür.

gölün denizli tarafında deterjan,kağıt,cam,tekstil boyama ve kimyasal madde olarak kullanılan sodyum sülfat çıkarılır.gölün bu kısımları çorak sayılır.beyaz renkli bu tuz direk iş makineleri ve civar köylerdeki kişilerin,özellikle kadınların göl yüzeyini yer süpürür gibi süpürmesiyle çıkarılır.
gölün kuzey tarafında maymun dağı güney tarafında ise söğüt dağı yer alır.

güney kısımlarındaki köylerde yörükler vardır.denizli tarafı ne kadar tuza kaptırmışşa karşı taraf ta gölün kenarında haşhaş,buğday ve hayvancılık işleri ile uğraşır.ve bu kısımdaki asıl sulak alanlar vardır ve suyun derinliğinin de 1.5-2 m olması 200 ün üstüne kuş çeşidinin yaşamasına olanak sağlar.angıtlar kılıçgagalar,flamingolar....vs.

gölün sulak değilde tuzlu kısmı insanı sessizlikten,sakinlikten çıldırtacak cinstendir.zaman durmuş gibidir.göl havzası düzdür ve sulak kısıma kadar göl içinde sonu olmayan bir yolda gidiyormuş hissine kaptırabileceğiniz ilginç bir yerdir.

devamını okuyayım »
25.02.2006 15:38