another crack on the wall

  • 399
  • 5
  • 4
  • 1
  • bugün

google'ın üstün kuantum bilgisayarını yapması

google'ın quantum bilgisayarı henüz quantum supremacy'e ulaşamamıştır. yukarıda da bir iki kişi belirtmiş ama ibm kendi süper bilgisayarlarından biriyle 1000 yılda değil birkaç günde aynı problemi çözdüğünü açıkladı. ben biraz daha detaylandırayım.

açıklama google'a karşı biraz sitemkar ve suçlayıcı ifadeler içeriyor. google'ın pratikte hiçbir işlevi olmayan ve sırf quantum bilgisayarlar hızlı çözebilsin diye özel olarak tasarlanmış bir matematik problemi kullandığını, buna karşın geleneksel bilgisayarı aynı probleme karşı optimize edebilecekken etmediğini belirtmiş açıklama. kendileri bir süperbilgisayarı kısa sürede aynı problemi çözebilmek için optimize ettiklerinde de hiç öyle 1000 yılda değil birkaç günde çözebildiklerini belirtmişler.

devamında da google'ı konuyla ilgisi olan herkesin heyecanla beklediği quantum supremacy'yi bu şekilde saçma iddialarla değersizleştirmekle ve konuyu sulandırmakla suçlamışlar. birkaç on yıl önce yapay zekada yaşanan toplumsal hayal kırıklığı ve ilgi düşmesinin benzerinin quantum bilgisayarlarda yaşanabileceğinden korktuklarını belirtmişler. ibm'in quantum bilgisayarlara devasa yatırımlar yaptığını ve böyle bir senaryodan kötü etkileneceğini de ekleyeyim.

eğer ibm'in analojisi doğruysa ve quantum bilgisayarların şu anki durumu yapay zekanın 80'lerdeki durumu gibiyse, yapar zekanın yeni yeni anlamlı sonuçlar üretebildiği düşünülürse, gerçek anlamda bir quantum supremacy görmemize daha on yıllar var demektir. bu ihtimalin çok da düşük olduğunu düşünmüyorum çünkü aynı quantum bilgisayarlarda olduğu gibi yapay zeka konusunda da en büyük oyunculardan biri ibm. (bkz: ibm watson)

ibm'in ürettiği yapay zekaya kurucusunun adını vermiş olmasını da şiirsel bulmuşumdur hep.

devamını okuyayım »