anthro

  • 316
  • 22
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

oruç tutan saygısızlığı

bu iftarda rastladığım olaydan mı bahsediyor acaba bu başlığı açanlar.
yer: tepe nautilus, yemek katı
zaman: ramazan'ın arefeden önceki son iftar vakti

ismi lazım değil bir zincir restorana geliyoruz. iftara 50 dkk filan var. rezervasyon uygulamalarının olmadığını söylüyorlar ve mecbur iftar vaktine kadar seçtiğimiz bir masaya oturuyoruz. insanlar da yavaş yavaş iftar için gelmeye başlıyor. bizden az önce gelen 60lı yaşlarda iki teyze ve bir amca siparişlerini verip yemeğe başlıyor. genç, yaşlı, aile, çocuk pek çok insan iftar için beklerken, bu toprakların yahudi ve rumu, ermenisi kendi helal lokmalarını müslümanların önünde yememe inceliğini, zarifliğini yüzyıllardır uygulamışken, bizim müslüman çocuğu ama sekülerleştiğini zanneden zerafetsiz, incelikten nasibini almamış eski kuşak kaba laikciklerimiz bu medeni üslubu, saygıyı gösteremiyor. varsın olsun, müslümanlığın en mühim evsafından olan sabır, orucun bize öğrettiği en güzel nitelik. nefsimizi zorlayacak bir sabır sınavı da değil bu, sadece insan böyle kaba saba, zerafetsiz insanlarla bu kenti paylaştığı için üzülüyor. ama adab-ı muaşeret de sonuçta yasal bir zaruret değil, sadece insanın medeni bir seviyesinin göstergesi, uygulaması.
fakat bu laikçi yaşlıların saygısızlığının ötesinde çirkin ahlaklı olduğunu ise sona doğru net görüyoruz. bu yaşlı fakat yılların zerafet kazandırmadığı insanlar yemeklerini bitirdikleri halde yarım saat boyunca oturdukları en kıyak masadan kalkmıyorlar. bu sırada av'nin yemek katında oturacak yer arayan ve bu restoranda boş yer kesen genç çiftler, aileler, insanlar yer bulmaya çalışıyor lakin bu gayrı medeni seküler tipler etrafındaki bu kitleye bakarak bekliyorlar. iftar vakti yaklaştıkça da boş yer arayan kitle iyiden iyiye umudu kesiyor bazısı muhtemelen avm dışında yer aramak için uzaklaşıyor bazısı ise yemek yiyenler kalktıktan sonra iftarı açmak üzere beklemeye geçiyor. derken ezan okundu, oturabilenler iftarlarını açtı. bu pis ahlaklı, insana saygı göstermeyi bırak, başkalarının ibadetlerini rahat yapamaması için, sırf yaşlarının tersine aptal bir çocuksu inatla kendi vakitlerini de gereksiz harcayan insanlar sırıtarak kalktılar. kendilerince başarılı olmuş ve müslüman mahallesinde salyangoz satıp güya bir halt başarmışlardı. hak ettikleri nefret ve acıma bakışımı gözlerine diktiğimde ise sanki doğru bir şey yapmalarına rağmen islamcı bir yobazlıkla kendilerinden nefret edilip tiksinildiği bakışıyla somurtup, kaçamak bir üslupla gözlerini kaçırıp bir bok yemişçesine uzaklaştılar.
iftardan yarım saat önce yemek yiyen zerafetsiz insanlara artık alıştık. sekülerleşmenin medeniyetsizleşme, kaba ve nobran olma olduğunu sanan saygısız, oruçsuz insanları artık bu toplumun genel çoğunluğu pek umursamıyor fakat bu yaşlı morukların (hiç kusura bakılmasın, bu çirkin karakteri görünce böyle insanlara da ben saygı gösteremiyorum artık) halleri benim midemi kaldırdı. bu memleketin mütedeyyin yahut değil, ama %80-85'i oruç tutan bir çoğunluğu var ve sırf sen bu manevi ambiyanstan, huzurlu uygulamalardan nasibini alamamışsın diye bu kadar mı bu insanlardan nefret edip ucuz ve çocuksu, ezik (kendince) onlara zarar verme çabasına giriyorsun?
sonra bu andavallar oruç tutmayanların mahalle baskısına maruz kaldığından, kendilerine saygı gösterilmediğinden dem vururlar. hadi ordan sizi gidi primitif bedeviler!..

devamını okuyayım »
16.07.2015 04:04