anthro

  • 286
  • 32
  • 6
  • 3
  • dün

tek yolcusu mezun olunca kapanacak tren hattı

japonların takdir edilecek onlarca şeyi vardır ama bu gibi vıcık vıcık sahte romantizm akan, tık getiren haberlere de uyuz oluyorum.

memlekete sövmek için bekleyen hazır kıta da zaten direkt atlamış tüm cehaleti ile. "insaniyet görün uleyn!" "sen caponsun, akıllı adamsın" bla bla

olayın haberlerdeki gibi olmadığı belliydi zaten. fakat ayrıca, bir işletmenin vatandaşı mağdur etmemesinin tek bir yolu yoktur. kurumu zarar ettirmeden de vatandaşa yardımcı olabilirsin. mesela; illa jest yapmak istiyorsan bu kız için işletme olarak özel bir araç tahsis edersin ve okuluna 3 yıl boyunca onunla ücretsiz götürürsün. tonlarca ağırlıkta demir yığınını 1 kişi için çalıştırmaktan daha ucuza ve daha modern, işlevsel ve hızlı şekilde amacını yerine getirirsin.

hepsinin de ötesinde, memleketin demiryollarının maliyet ve kar durumunu bilmeyenlerin bunu övmesi de ayrı saçmalık. hiç tasvip etmiyorsam da, ülkenin halihazırda tekel olan demiryolu işletmesi tcdd de aynı şekilde vatandaş lehine zararına taşımacılık yapıyor. pek çok hatta kar etmediği halde devlet tarafından finanse edilerek bu hatlar açık tutuluyor.

ve doğrusu bu gibi uygulamaların tümü popülist ve gereksiz buluyorum. demiryolu taşımacılığı sonuna kadar desteklenmeli fakat aynı zamanda işletme karlılığını da göz etmeniz gerekli. bir zamanlar sürekli zarar eden ama vatandaş için de lüks sayılan bir devlet hava yolu şirketi vardı: thy! bugün bu işletme akılcı politikalarla hem karlılığını ve cirosunu onlarca kat büyüttü, hem de vatandaş açısından uçmayı ucuz hale getirdi.

yani vatandaşı gözetmenin yegane yolu işletmeyi zarara sokan uygulamalar değildir. gerekiyorsa elbette bazı hatlarda zarar edilebilir (diğer hatlar veya kalemlerde bu fazlasıyla telafi edilmek suretiyle) ama zarar ettirmemenin yolu varken zarara neden olmak övülecek, hele ki humanizma atfedilecek, romantizm kastırılacak bir şey değildir. gerçeklik dünyasında...

edit: bir alttaki entry "kar ediyor da biz neden haberdar olamıyoruz" gibi şeyler demiş. bağzı'lı mağzılı ağzı olan, fetö'nün gezi olaylarındaki kullan at tayfası görünümündeki arkadaşların bu gibi konularda at gözlüklü olmalarına aşinayız. ama basit bir googling belli ki sizin için zor olsa da ben ilk arama karşıma çıkan son yıla ait güncel kar oranlarını paylaşayım ve bu habere bakarsanız "bilgisizlik erdemdir" skolastik anlayışından da belki kurtulabilirsiniz: http://www.bloomberght.com/…858117-thyden-rekor-kar

birader adamlar 15 yıldır sürekli kar ediyor ve büyüyor. ülkenin dünyadaki en başarılı birkaç işletmesinden biri durumundalar aynı zamanda. los angeles'taki topal sherif bile duydu bunları ama siz gezicilerin self-propaganda kısır döngüsünde haberdar olamamanız doğaldır.

ayrıca ek bilgi: thy'nin bir diğer işlevi ülke ekonomisine katkıdır. yani dolaylı olarak pekçok sektörü (turizm, ihracat, eğitim vb) geliştirme fonksiyonu olan bir işletme olmuş durumdadır. yoksa bu kar oranını daha yüksek oranlara da çıkarabilir fakat eskisi gibi düşük cirolarda büyük zarar etmek yerine hem işletme giderleriyle piyasadaki iş ortaklarına katkı ile hem de pek çok sektörün gelişimini merkeze alarak minimum karlılıkla piyasayı ve ülkeyi büyütme amacı güdüyor. tabi bu olaylar da sizin ideolojik ezberlerinize aykırı olduğu için sektördeki ve dünyadaki pekçok enternasyonel ekonomistin ve stratejistin bu tesbitinden de bihaber kalmaktasınız.

devamını okuyayım »
14.09.2017 22:37