anti ka

  • azimli
  • hırçın golcü (263)
  • 1350
  • 13
  • 4
  • 2
  • bugün

hrant dink suikastı

gerçek faillerinin bulunulmaması için elden gelen her şey yapılmıştır. aslında devlet açısından, olaydan hemen sonra vali ve emniyet müdürünün, bu olay örgüt işi değildir, münferit olaydır şeklindeki açıklamalarıyla olay kapanmış, yani dava diye bilinen süreçte adeta "akil adamların" bu tespiti doğrulanmak için uğraşılmıştır. (iham'ın dink v. türkiye kararının hiçe sayıldığının ise altını çizelim)

ilginçtir suikasttan sonra gizlilik kararı alınmıştır. (sanırsınız ki hakikaten deliller karartılmasın diye böyle bir karar alındı, oysa tam tersi olmuştur)

- ailenin avukatları, suçun mağduruyuz dolayısıyla gizlilik bize uygulanmamalıdır, biz de savcıya yardım etmek isteriz diyerek talepte bulunmuşlardır. el cevab: "gerek yok"

- 4 ay sonra gizlilik kararı kalkıp iddianame hazırlandığında, sürecin neden gizli yürütüldüğü anlaşılmıştır zira bütün deliller karartılmış, dosyadan ayıklanmıştır.

- hrant dink, ölmeden önce 2 makale yayımlamış ve kimler tarafından tehdit edildiğini ve katillerinin kim olduğunu yazmıştır. bununla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? el cevab: "hayır"

- aile, bazıları ergenekon/gladyo davasının da sanığı olan kişileri hakkında şikayette bulunmuştur. el karar: "takipsizlik"

- ogün samast, istanbul'a ilk defa geldiğini söylemesine rağmen, cinayetten önce bir internet cafe'ye gittiğini söylemiştir. bir binanın ikinci katında ve üzerinde internet cafe yazısı dahi bulunmayan bu cafe ve cafe'deki bilgisayarlar araştırılmış veya anılan cafe'ye birileri tarafından götürülme ihtimali üzerinde durulmuş mudur? el cevab: "hayır"

- olay günündeki çevredeki kamera kayıtlarından tam cinayet yerinde bulunan ak bank kamera kayıtlarının cinayet saatindeki filmleri dosya'da yoktur. avukatlar bunu fark edince ak bank'a sorulur, el cevab: "o saatlerde bozuktu"

-avukatlar olayı yapı kredi bankasının kamerasının net biçimde görüdüğü farkederler. dosyada neden olmadığını sorarlar. el cevab:kamera "o gün kayıt yapmamış"

- mobese kamera kayıtları istenir. el cevab: "mobese kaydından olay yeri belli olmamakta"

- tüm kamera kaydı sorunlarına rağmen avukatlar mevcut görüntülerin üzerinde dururlar ve görüntülerdeki bir kişinin yasin hayal'in abisi olduğunu fark ederler, mahkeme kulak asmaz. avukatlar ısrar ederler, (aa o da nesi) osman hayal'in telefon sinyali o gün trabzon'dan değil istanbuldan gelmektedir. avukatlar, trabzon terörle mücadele amirliğine yazı gönderilmesini isterler. aradan 1 ay geçer koskoca terörle mücadele "osman hayal'i bir türlü bulamaz"

- avukatlar yine olay gerçekleşmeden önce iki kişinin sürekli telefon ile görüştüğünü ve etrafı kolaçan ettiğini farkederler, aynı kişiler olay gerçekleştiğinde, -etraftaki herkesin aksine- hrant'ın cansız bedenine değil, de kaçtığından emin olmak istercesine ogün samast'a uzun uzun bakarlar (gözlerler) sonra da yerde yatan cansız bedene hiç bakmadan bir inşaatın içine girerler. avukatlar bu kişilerin tespit edilmesini isterler. adli tıp, görüntüler çok kalitesiz tespit edemiyoruz der, avukatlar üniversiteye gönderilmesini isterler. hakimden el cevab: "gerek yok"

- avukatlar, söz konusu kişilerin telefon görüşmelerinin baz istasyonundan tespit edilebileceğini düşünürler. telekomünikasyon dairesine yazı yazılmasını isterler. yazı cevabı: "olaya anında görüşme tespit edilememiştir" (şişli'den bahsediyoruz ya hu) daire başkanlığı bir de mahkemeyi uyarır "bu tarz istemler hukuki değildir, hata yapıyorsunuz"

-avukatlar ısrar eder, mahkeme bir daha yazı gönderir, upuzun bir liste gelir, avukatlar sanıklarla ilgili telefon görüşmelerinin savcılıkça tespit edilmesini isterler. mahkemeden el cevab: "gerek yok, polis tespit etsin"

- polis, anılan görüşmelerin sanıklarla ilişkisi olmadığını söyler. hrant dink'in oğlu oturur kendi bir program hazırlar ve 5 telefon görüşmesinin doğrudan sanıklarla olduğunu tespit eder. hakim dikkate almaz. bu daha sonra resmi makamlarca da teyit edilir, olayın üstüne gidilmesi istenir. mahkeme'den el cevab: "karar aşamasına geldik, artık gerek yok"

(...)

ben ne diyeyim size, adalet istiyoruz adalet, adalet, adalet... bu insanların öfkesinin altında kalacaksınız... hrant davası çözülürse, iğrenç derin devletinizin çözüleceğini iyi biliyorsunuz... çözüleceksiniz!

devamını okuyayım »
21.01.2012 00:07