antichrist

  • şekerpare (672)
  • 623
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

rönesans ressamlarının hile yapması

rönensans ressamlarının hile yapmadığını iddia edenlerin bazı tezleri çok basit şekilde çürütülebilir aslında örneğin
-resimlerdeki lokal perspektif bozukluğunun sebebi fotoğrafçıların iyi bildiği netlik derinliği problemidir söyle ki belli bir derinliği geçen kompozisyonlarda ayna veya mercekle yansıtılan görüntünün sadece yarım metrelik bir kısmı net görünebiliyor bu yüzden optik aygıtın yeri değiştirildiğinde ise perspektif bozuluyor. bunu önlemek için bazı ressamlar resimlerin belli kısımlarını flu boyamayı bile denemişlerdir.
-resimlerin boyutuyla ilgili iddianın karşıtı ise çok daha basittir, bütün resmi parçalara bölmüşler ver küçük aynalarla parça parça yansıtarak bütün resmi tamamlamışlardır. bu ayrıca lokal perspektif bozukluklarının da sebebidir.
-resimlerdeki kapalı-açık mekan tartışması da camera obscura denilen sistemle açıklana bilir. bir odayı perdeyle ortadan böldüğünüzü perdenin iki kanadının ortasına da bir mercek yerleştirdiğinizi düşünün aydınlık odadaki bir pencereden gelen ışık miktarını hem karanlık hem aydınlık taraflar olabilecek şekilde bir fotoğrafçı gibi ayarladığınız da gayet güzel bir kompozisyon elde edersiniz.
-unicornlara falan gelince normal bir atı koyup iki kanat bir boynuz çizmek çok da zor olmasa gerek.

dahası metal parıltıları insan algısı tarafından asla mükemmel olarak çizilemez kafanızın 2 mm yer değiştirmesi bile parlamaların yerini değiştireceğinden optik metodlar kullanılana kadar zırhlar ve metal eşyalar asla layığıyla yapılamamıştır. ayrıca ayna resimlerinin ters olma problemi çift ayna kullanılanarak düzeltine kadar resimlerdeki çoğu karakter solaktır. hatta bir resimde 2 solak adam solak bir hizmetçi bir de solak maymun* vardır rastlantı olamayacak kadar bariz...

bunlar ve daha birçok kanıt rönesans resimlerinde optik metodların kullanıldığı tezini epey sağlamlaştırmaktadır.

devamını okuyayım »