antidepresangulumsemesi

  • 169
  • 28
  • 9
  • 0
  • dün

fıstık ezmesi

şimdiden uyarayım bu yazı fıstık ezmesiyle ilgili detaylı bir yazı olacak.

daha bu kadar popüler değilken yıllar yıllar önce sardım ben buna,nutelladan bile daha çok seviyorum kendisini. o yüzden çeşit çeşit tüm markaları deneyip en iyisini bulmaya çalışıyorum , bir kere alacağınız ürün kesinlikle %100 fıstık ezmesi olsun, yok %81 fıstık yok %90 falan olmaz , kurtarmıyor yani...şeker,tuz,yağ kesinlikle olmamalı içinde. denediklerimi şöyle özetleyecek olursam ;

calve parçacıklı olan : bunu severek yiyordum , ta ki bir gün arkasına bakmadan alıp , evde yediğimde,bundan şeker tadı geliyor ya dedim,arkasına bakmamla dekstroz yani şeker eklediklerini ve kavanozun üstünde bunu belirtmediklerini farkettim, yıllardır ne güzel şekersizdi hayır bunu eklemenizdeki amaç ne anlamadım ki , hemen sitelerine girip mesaj attım , ancak geri dönmediler, direk çöpe attım,calve den aldığım son ürün oldu.

calve sürülebilir: 2 çeşit yağ ve tuz içeriyor , çok zorda bile kalsam geri dönüş yapmadıkları için asla almam.

fitnut : kavanozun üst kısmı sırf yağ , dipteki ezme kupkuru , kıvamında hata var ,birkaç kez aldım ama bu sorundan dolayı bir daha almayacağım.

tuğba kuruyemiş ; burada satılan fıstık ezmesi çok ucuz ve kıvam olarak güzel , tek handikapı içinde tuz olması.

jif : iki çeşidinde de şeker ve başka katkı maddeleri var,o yüzden almadım.

gold : bildiğim kadarıyla bunda da şeker var , o yüzden almadım.

alune max : instagramda karşılaştığım yeni bir marka , osmaniye fıstıklarından üretiliyor (zaten en iyi yer fıstığı oranın) , %100 yer fıstığı , kıvamı ve lezzeti başarılı , umarım marketlere gelir bir an önce.

bellanut : siparişini dün vermiştim ,bugün sabah elimde oldu, çok hizlilar gerçekten , tüplü olanından tadına baktım gayet iyi,direk ezmelere göre rengi daha koyu , fazla kavrulmuş sanırım , 400 gr.

peanut butter and co : cocoa dreams olan kakaolu şekersiz fıstık ezmesini metrodan almıştım ama bitirene kadar öldüm,çok lezzetsiz ve tatsızdı.

bunun haricinde fitnut kakaolu ve skippy denemek istiyorum ama bulması zor. yabancıların en çok tükettiği markalardan biri skippy.

bu markalar haricinde de fıstık kreması falan diye satan bazı markalar var , onlar katkı maddesi ve şeker içeriyor,uzak durulmalı.

amerika'da tüketim şekli genelde , tost ekmeği+f.ezmesi+yabanmersini reçeli

ama bence ekmekle ağır oluyor en güzeli muzla yemek ya da yulaf lapasının üstüne 1 tatlı kaşığı eklemek.ben zamanında bokunu çıkarıp kavanoz kavanoz yiyordum ha kilo falan almadım ama yine de abartılmamalı.

evde yapmak isterseniz de fıstığı tavada biraz kavurun ( hem daha lezzetli oluyor hem yağı çıkıyor) sonra robotta krema kıvamına gelene kadar çekin ( biraz uzun sürebilir ) içine bal , pekmez ekleyenler var hatta yağ ekleyenler var ancak hiççç gerek yok ben kavanoza aktarıp oradan tüketiyorum , ya da kakao ekleyip nutella niyetine tüketebilirsiniz.zaten şu son yapılan araştırmalarda palm yağının kanseri ilerlettiği kanıtlandı ya artık evime sokmam nutellayı,mis gibi fıstık ezmesi varken.

devamını okuyayım »
04.05.2018 19:57