anubiscan

  • battal gazi (368)
  • 887
  • 30
  • 10
  • 1
  • bugün

apple airpods

bazı insanların bu ürünün sunmayı amaçlamadığı şeyleri sunmadığı gerekçesiyle eleştirdiği kulaklık. üstelik kendilerinin bu tip şeyleri sunan başka bir ürünü (bkz: powerbeats pro) olmasına rağmen.

şöyle ki, ses yalıtımı vb. eleştiriler var. bunun için (bkz: bose qc ii). pahalı gelir ya da bluetooth şart değil derseniz bose qc25 de aynı (bkz: noise cancellation) deneyimini sunuyor. mesela bu kulaklığı da “o kalitede sesi verecek daha ucuz kulaklık var” diyerek eleştirebilirsiniz. var evet, ama anc peşindeyseniz, olay bu. bir iki sağlam rakibi var bu arada.

qc tipi olanlar büyük, bu tip küçük bir kulaklıkta daha iyi ses yalıtımı, kulak içi tipi, kanca vb. arıyorsanız da dediğim gibi, bu tip bir ürünleri de var zaten. onu tercih edebilirsiniz. teknolojileri benzer. aynı çipi kullanıyorlar.

neyse. airpods aşağıdaki özellikleri önemseyenler için en iyi (bkz: true wireless) kulaklıktır:

1) pratiklik

- kutuya açar açmaz saniyeler içinde kullanıma hazır olması
- bir cihazınıza bağladıktan sonra icloud üzerindeki diğer cihazlarınıza da bağlanmaya hazır hale gelmesi, her cihaz için tek tek kurulum yaptırmaması. ayrıca cihazlar arası geçişin çok hızlı olması.
- kutuyu açtığınızda telefonun ekranında kulaklık ve kutunun şarjını göstermesi
- kulağınızdan çıkardığınızda müziği otomatik durdurması, taktığınızda kendi kendine devam etmesi
- kutusunun çok küçük olması. bundan daha taşınabilir bir cihaza ben henüz rastlamadım. (şarj kutusu olan ürünlerde tabi ki)
- aşırı rahat olması. bu daha çok sürekli kullanabileceğiniz bir kulaklık olarak tasarlanmış. kafanızdayken yastığa kafanızı bile koyabiliyorsunuz. genel olarak kulağınızda varlığını bile hissetmiyorsunuz. kulaklıklardan her biri 4 gram, ama bu rahatlığı sadece ağırlığa değil, tasarımına da borçlu. aynı tasarım ses yalıtımı konusunda dezavantaj oluyor. yani apple bu rahatlığa öncelik vermiş diyebiliriz.
-artık “hey siri”yi dinliyor olması.
- kaybederseniz ses çalmanın yanı sıra, findmyiphone üzerinden haritada son bilinen yerini de göstermesi.
-tek kulaklığı kaybederseniz, tek kulaklık satın alınabilmesi (yine de pahalı tabi, ama yeni bir set almaktan her türlü daha iyi)

2) teknoloji
- true wireless kulaklıklarda kulaklıklar sadece bağlandıkları cihaza bağlanmazlar, aynı zamanda birbirleriyle de senkronizasyon halinde olmaları gerekir. bu tip kulaklıklarda anlık da olsa kulaklıklardan bir tanesinin sesi kesip sonra devam etmesi gibi durumları raporluyor rakip kulaklıklar için bazı incelemeciler. airpods bu açıdan kusursuz bir deneyim sünüyor.
- (bkz: latency) kabaca bluetooth cihazlar, bağlı oldukları cihazdan aldıkları sesi biraz gecikmeli verirler. airpods bu konuda aşırı iyi.
- mikrofon. görüşmede ses kalitesi üzerindeki mikrofon ve sensörler sayesinde üst seviyede.
-pil ömrü. detayları web sayfasında var. bu konuda rakip olabilen hatta kendisini geçen kulaklıklar var. ama kendisi hala en iyilerden.
- araya wwdc editi: artık iki airpodsu eşleştirerek aynı şeyi birlikte izleme/dinleme imkanımız olacağı duyuruldu.

özetle, cihazlar arası geçişte vs. uğraştırmayacak, sürekli kulağınızda dursa rahatsız etmeyecek, görüşmeleri yaparken insanlara “kulaklıkla konuşuyorsan çıkarsana sesin kötü geliyor” dedirtmeyecek, bir şey dinlerken biri gelip konuşmaya çalıştığında “bir saniye” dedirtip çalan şeyi durdurmak için tuş kovalatmayacak, kutusunu cebinize koyduğunuzda hissettirmeyecek, eliniz doluyken de asistanı kullanabileceğiniz, gerçek kablosuz bir kulaklık arıyorsanız kendisinden iyisi şu an için yoktur. özellikle apple ekosistemi içindekiler için. böyle diyorum çünkü bu özelliklerin bazıları apple ekosistemine özel. android’de kullanamayacağınız bazı özellikleri:

- kulaklığı çıkarıp takınca otomatik durdurma/oynatma
- tek cihaza bağlayınca diğer cihazlarınızda işlemi tekrar tekrar yapmama
- sesli komut ile asistanı devreye sokma

fiyat pahalı bu arada, evet. ancak bu kulaklığa gerçekten rakip sayılabilecek kulaklıkların fiyatlarına baktığınızda çok da uçurum olmadığını görüyoruz. bu kulaklık galaxy buds vs. ile karşılaştırılmaz. (bkz: iphonedo)cuğumun çok güzel, emek verilmiş bir incelemesi var bu konuda. onu izleseniz yeter ne demek istediğimi anlamak için.

ben yine de, yeni nesilin kablosuz şarj özellikli kutuyla eski fiyata, artık kablosuz özellikli olmayan kutuların da eskisinden daha ucuz fiyata satılmalarını isterdim. ya da sadece kablosuz şarjlı olanı satsalardı eskisi fiyatına. yapmadılar. almadık mı? aldık :/

son karar: eğer tek kulaklığınız olacaksa, tavsiye etmeyeceğim kulaklıktır. anc ve/veya ciddili dinleme için ayrı kulaklığınız var ve “diğer her şey” için ek kulaklık arıyorsanız, o zaman şiddetle tavsiye ederim.

edit: alttaki yazar arkadaşımız (bkz: podroid) isimli bir appten bahsetmiş, apple ekosistemine özel özellikleri androidde kullanabilmeye aracılık ediyormuş. incelemedim, ne kadarını karşılıyor, ne kadar efektif bilmiyorum ama airpods isteyen android kullanıcıları için bakmaya değer.

devamını okuyayım »