apakay

  • 68
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yuval noah harari'nin davos 2018 konuşması

"arzularımızı tahmin edebilir, duygularımızı manipüle edebilir hatta adıma karar alabilirler"* cümlesiyle özetleyebileceğim konuşmadır. demeç, demokrasi ve dijital diktatörlük kısmı dışında, sapiens kitabının son bölümündeki yazdıklarının genişletilmiş halini içeriyor. harari, ürkütücü ve ihtimal dahilinde olan bu öngörüyü, eyvah biz bittik, mahvolduk, yol yakınken dönelim diye değil; gidişat bu yönde bununla yüzleşelim saikiyle dile getirmiş.

son yıllarda yapay zekanın yükselişiyle distopya şekillerinde teknoloji diktatörlüğü olanlar arttı. matrix, black mirror bunun en bilinen örneklerinden. genelde teknoloji diktatörlüğüne giden yolun müsebbihi yapay zeka başta olmak üzere diğer teknolojik gelişmeler olarak görülüyor, yolun mihenk taşının bilginin tekelleşmesi olacağına dair bir distopya görmedim. harari, ikinci ihtimalden bahsetmiş. mahremiyet'e karşı koyulacak değer/ fayda ( harari, karşı faydanın daha iyi bir sağlık hizmeti olacağı kanısında) her ne olursa alt edilince, artık sapiens'in sonu gelmiş olacak.

sapiens'in son bölümünü birden fazla kez okumama rağmen, benim için ufuk açıcı; geleceğe umutsuz/ distopik bakmaya sevk eden değil, ihtimalleri kavratan bir kesit oldu.

*they could predict my desires, manipulate my emotions and even take decions on my behalf

devamını okuyayım »