apemantus

  • 205
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

ege'ye yerleşen ama mutlu olmayan kitle

gayet normaldir. beklenti ile alakalı.

açıklayayım;

- 3-4 gün tatile gidildiğinde elbette yorgunluk sorası her şey güzel geliyor. tatlıdır tatil heyecanı. uçağa binip herhangi bir yere giderken de insan doğal olarak heyecanlanıyor. bir heves ile taşınma sonrası 30-40 yıllık alışkanlıkları aniden değiştirmek gerçekten zor. psikolojik olarak hazır olunduğundan emin olunması gerekir.

- şu karikatürün doğruluk payı çok ama çok yüksek. inek

- kırsala gittiyseniz, komşunuzun hayvanlarıyla yaşamak zorundasınız. orası köy, insanlar ne asgari ücret ne de bilmem ne şirketinden maaş almıyor. sgk zaten yok, yumurta üretirse, süt bulursa yaşıyor. benim köyümde göçle gelen kaç şehirli inek kokusu yüzünden köylüleri şikayet etti, karakolluk oldular.

- hayvancılık sorumluluk ister. evinizde baktığınız kedi bile sizi sabah altıda, yedide uyandırıyor. inek ve keçi çok başka. her sabah beş altı gibi uyanıp yem su vermeniz gerekir, güzel havalarda yayılsın diye meraya çıkarmanız gerekir. düzenli olarak ahır ya da ağılı temizlemeniz gerekir. gübreyi çöpe atamazsınız zaten. hayvanların ağzı var dili yok, o yüzden büyük sorumluluk. müdüre e-postayı yarın göndereceğim dersiniz ama hayvana 1 saat sonra yem vericem diyemezsiniz. videolardaki hoplayan zıplayan sempatik oğlaklar da altına işiyor, leblebi gibi bulduğu yere sıçıyor. bunu unutmamak gerekir.

- benim yaşadığım ilçe yaklaşık son 4-5 yılda nüfusu ikiye katlandı. inanılmaz bir göç var. sokakta eskiden arkadaşlarımızla denk gelirdik, şimdi kimse kimseyi tanımıyor. işin özeti zaten istanbul-ankara vs gibi büyükşehir insanları ile doldu ege. ege artık bir kaçış yeri değil. ıssız hiç değil.

- sosyal olanaklar sıfır. ben tiyatro izlemek için 2-3 haftada bir özel aracımla izmir'e gidiyordum. bazen kaçırmam dediğim (lord of the rings in concert vs) bir şey olursa uçakla istanbul.

- iş bulma ümidi ile gidenler olursa da asgari ücret ege için normal ücrettir. kimse bi işyerinden 2500-2700 liranın üstünde bir maaş beklemesin. çünkü zaten para sirkülasyonu çok düşük ege'de. özel okullarda öğretmenler (2020 yılı için bu rakamlar) 1800-2400 lira aralığında çalışırlar cumartesi günü dahil. turizm sektöründe de asgari ücret + bahşiş çalışırlar. çok kalifiye elemansanız ön büro müdür yardımcısı vs yılda 9-10 ay 2500liraya vs çalışırsınız.

- yukarıda yazdığım maaşlar böyleyken, ilçe merkezinde, 2+1 standart ev kirası da 1300-1500 lira civarındadır.

- sırf bu popülerlik yüzünden, ilçemin kırsalda kalan mahallelerinden birinde sıfır dair 2+1 590.000tl ilanda gördüm dün. ankara'da arkadaşım 240.000 liraya sıfır 2+1 ev almayı planlıyor ki kendisi egeli, ankara dışında bir yerde yaşayamam diyor.

- bulup bulabileceğiniz kahve dükkanı, kahve diyarı-dünyası vs, bir de makina işi starbucks. onlar da popüler diye, işadamları sizin ne içtiğinize bakmadan, para kazanmak amacıyla açıyorlar.

- haziran ayından sonra eylül'e kadar 40 derece ve üstü sıcaklıkta değil ekmek almak kafanızı evden dışarı çıkaramazsınız. ha klima da çare değil, ilçelerdeki sistem yetersiz olduğu için herkes klimaya yüklendiğinde voltaj düşünce klimanızın performansı sıfıra düşer ama elektrik faturası ödemeye devam edersiniz.

- büyükşehir egesi haricinde merkezi sistem ısınma yoktur, kışın soba-klima ile ısınırsınız. tuvalete giderken ya da mutfakta tir tir titrersiniz. sahil bölgesindeyseniz, emin olun hayatınızda hissetmediğiniz şekilde üşürsünüz nemden dolayı.

- ege turizm açısından popüler olduğu için, turizm sezonlarında adım atacak yer olmaz, evinize tıkılırsınız 40 derece sıcakta 15.000 kişi ile aynı plajda olmamak için.

- ilçemdeki avm'de en lüks kiğılı ve sonra mavi- lcw.

- insanları şehirden şehre, ve hatta ilçeden ilçeye bile değişiyor. mesela bizim karşı köyle bizim köy anlaşamaz. kültürler farklı. bizimkiler şarapçıdır, tembeldir. 3 km ötesi olağanüstü dindar. bu yüzden büyükşehirden gelip, saygı vs diyemeziniz. köylü ya da yerli halk maalesef ki çıkarına ve geçim derdine bakar.

- özetle amerika hollywood filmlerindeki gibi romantik ve rüya değildir. ege de 3-4 youtube ünlüsünün gösterdiği gibi değildir. hazır olunduğuna emin olmanız gerekir.

aklıma geldikçe ekleyeceğim.

devamını okuyayım »