aphrael

  • delikanlı (431)
  • 726
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

hem milletsiz hem de dinsiz olmak

hem milletsiz hem de dinsiz olmak, insanların çoğu tarafından saygısız, sevgisiz, prensipsiz, amaçsız ve kötü olarak nitelendirilmenizi neredeyse garantiler.

milletsizliğinizi vurguluyorsanız, kendinizi bir ırka/ulusa adamamış olduğunuz için herkese her an ihanet edeceğiniz varsayılır. çünkü beyniniz mükemmellik safsatalarıyla yıkanmamıştır. dünyada kendi soydaşlarınız dışında dostunuz olmadığı inancı aşılanmamıştır. sırf genleriniz benziyor diye birtakım insanlarla ortak amaçlar/çıkarlar yaratmamışsınız demektir.

dinsizliğinizi vurguluyorsanız, ahlaksız, her türlü sapıklığı yapmaya müsait, potansiyel cani olarak görülürsünüz. çünkü ucunda cehennemde yanma/sonraki reenkarnasyonda aşağı bir varlık olma/nirvanaya ulaşamama gibi riskler yokken neden insanın katil/tecavüzcü/hırsız olmayacağını bir çoklarının beyni almaz. eğer ölümden sonrasından korkmuyorsanız kötü bir insan olduğunuz varsayılır. çünkü onlar, iyi bir insan olmak için korkuları dışında hiçbir neden görememektedir.

daha kötüsü: milletsiz/dinsiz olmanıza bile gerek yok, onlardan değilseniz, kötüsünüzdür. çünkü onlardan olmamanızın kötü olmanız dışında herhangi bir nedeni olabileceğini de kafaları almaz. mesela dünyanın bir ucunda, atıyorum, amerika'da doğmuş ispanyol asıllı bir hıristiyansanız da kötüsünüzdür. (evet muhtemelen o da türk ve müslümansanız aynı şeyleri hissedecek. ne kadar ironik değil mi...) o kadar uzağa gitmeye de gerek yok, ermeni ve hıristiyansanız da, verginizi veriyor, zorla olduğu için askere gidiyor, komşularınıza iyi akşamlar diliyorsanız da kötüsünüzdür çünkü yeterince onlardan değilsinizdir. (ve evet, yine tersi de geçerli.) onlarla aynı ülkede doğmuş, benzer sosyal çevreden gelmişseniz, soydaşsanız ve aynı dini eğitimi görmüş fakat nasıl bir cüretle bilinmez (!) bunu reddedip farklı bir ideali kabul etmişseniz de vay halinize, onlarla aynı seçimleri yapmadığınız, aynı duygulanıma sahip olmadığınız, aynı düşünceleri paylaşmadığınız için de kötüsünüz. (kötü yerine sorosçu, komünist, liboş ne bileyim totoş... ne isterseniz yerleştirebilirsiniz.)

oysa milletsiz ve dinsiz olmak, saydığım olumsuzlukları içerme olasılığına sahip olduğu gibi, içermeme olasılığına da gaaayet sahiptir.

mesela, milletsizseniz, bunu bilinçli olarak seçmişseniz, hümanist olmamanız için herhangi bir engel yoktur. birine aynı ülkede doğduğunuz için değil, insan olduğu için değer verebilirsiniz. ondan korktuğunuz için değil, düşüncelerini dile getirme hakkı olduğu için dinleyebilirsiniz. örneğin ülkesinde birtakım yarımakıllılar başa geçti de, ırak'a savaş açtı diye tüm bir milletten nefret etmezsiniz.

mesela, dinsizseniz, "açsana başını" demeniz gerekmez. çünkü bu dinsizlikle değil hoşgörüsüzlükle ilgilidir. dinsizseniz, ahlaksız olmanız gerekmez, insanlık ilahi kitaplar dışında da fazlasıyla bilgiye, birikime sahiptir. (bkz: ahlak felsefesi)

ama milletsiz ve dinsizseniz, çok tehlikeli (!) sorular sormaya başlayabilirsiniz. vicdani red hakkından, diyanet işleri başkanlığı'nın varlığı ve işlevine dair sorgulamaya, kadınlara yapılan baskıdan, düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasından, insan hakları konusunda yapılan akıl almaz ihlallere kadar her şey daha çok gözünüze batabilir.

demiyorum ki, milli duyguları güçlü ya da dindar insanlar bu soruları sormaz, yanlışları görmez, hoşgörülü olmaz. yok artık. demem öyle bişi.

milletsiz ve dinsizseniz, beyninizi bağlayan yalanlara, karar mekanizmalarınıza sinmiş hoşgörüsüzlüğe, önyargılarınızı örümcek ağlarıyla donatan taraflı yorumlara bir dereceye kadar bağışıksınız demektir.

millet ve/veya dine bağlılık göstermeyen insanlara saygı gösterebilmek, medeniyetin gereklerinden biridir. ne bileyim, onları sivas'ta cayır cayır yakmazsınız mesela.

devamını okuyayım »
30.04.2008 03:22