apple of discord

  • 224
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

a la recherche du temps perdu

marcel proust'un yarı-otobiyografik ögeler içeren yedi bölümlük romanı. yazarın en bilinen eseridir. toplamda 1.5 milyon kelime içerir ve yazılmış en uzun romanlardan biridir. proust romanı 1909'da şekillendirmeye başlamış ve 1922'deki ölümüne kadar düzeltmeleri sürdürmüştür. roman fransa'da 1913 ve 1927 yılları arasında yayınlanmıştır.

du côté de chez swann (1913): eserin ilk bölümüdür. bu ilk kitabın yayınevleri tarafından geri çevirilmesi üzerine, proust basım masraflarını kendi karşılamıştır (nouvelle revue française için kitabı andre gide incelemiştir ve geri çevirmiştir. gide sonradan kitabı okuyunca proust için bir özür ve tebrik yazısı yayınlamıştır). ilk kitap aynı zamanda, eserin en ünlü bölümlerinden biri olan un amour de swann'ı da içermektedir. bölüm charles swann ile odette de crecy'nin aşkını anlatır.

à l'ombre des jeunes filles en fleurs (1919): ilk önce 1914'de yayınlanması planlanmış, fakat birinci dünya savaşı yüzünden ertelenmiştir. bu arada gresset's, sahibinin askere gitmesi üzerine kapanmıştır ve bunun üzerine proust, gallimard yayınevine geçmiştir. proust bu eseriyle 1919'da prix goncourt'u kazanmıştır.

le côté de guermantes: 1920 ve 1921'de iki ayrı bölümde yayınlandı.

sodome et gomorrhe: 1921 ve 1922'de iki ayrı bölüm olarak yayınlandı. marcel proust'un kasın 1922'deki önce yayınlanan son bölümdür. sonraki kitaplar kardeşi robert proust ve jacques rivière'in çabalarıyla yayınlanmıştır.

la prisonnière (1923): romanın ilk bölümü le roman d'albertine, eserin ünlü bölümlerinden biridir.

la fugitive ya da albertine disparue (1925): çok farklı baskılarla yayınlanmıştır. kitap, proust'un son düzeltmeleri olmadan, yazarın el yazmalarından yararlanılarak, rabindranath tagore'nin la fugitive adlı romanıyla karışmaması için albertine disparue adıyla yayınlanmıştır. geçen zaman içinde yazara ait farklı el yazmaları bulunmuş ve kitaba eklemeler yapılmıştır.

le temps retrouvé (1927): bu kitap, ilk bölüm olan du côté de chez swann ile aynı zamanda yazılmıştır. bu bölümde birinci dünya savaşı'nı yaşayan paris'in bir portresi sayılabilecek bir bölüm de vardır.

ana karakterler

anlatıcının ailesi

anlatıcı: eserde adı belirsiz tutulan, yazar olmak isteyen hassas bir genç adam.
bathilde amédée: anlatıcının büyük annesi.
françoise: anlatıcının sadık ve inatçı hizmetçisi/dadısı.

guermantes ailesi

palamède de guermantes (baron de charlus): aristokrat. antisosyal alışkanlıkları olan çökmüş bir estetist.
oriane de guermantes (duchesse de guermantes): paris yüksek sosyetesi üyesi.
robert de saint-loup: anlatıcının en iyi arkadaşı. soylu bir aileden olmasına rağmen gilberte ile evlenene kadar büyük bir serveti yoktur.

swann ailesi

charles swann: anlatıcının aile dostu. dreyfus olayı hakkındaki görüşleri ve odette de crecy ile evliliği onu sosyetenin dışına itmiştir.
odette de crécy: parisli güzel bir parti kızı/metres. kitapta kendisinde mme swann ve son bölümde mme de forcheville olarak da bahsedilmiştir.
gilberte swann: charles swann ve odette de crecy'nin kızları. swann'ın ölümünden sonra m. de forcheville ve robert de saint-loup ile evliliğinden sonra da mme. de saint-loup adını alır.

sanatçılar

elstir: ünlü bir ressam. deniz ve gökyüzü hakkındaki tasfirleri, romanın temalarından biri olan insan hayatının değişkenliğini imgelemek için kullanılmıştır.
bergotte: anlatıcının eserlerine çocukluğundan beri hayranlık duyduğu bir şair.
vinteuil: ölümünden sonra, yazdığı bir sonat yüzünden ün kazanmış bir besteci.
berma: ünlü bir tiyatro oyuncusu.

son olarak; ünlü yazarlardan vladimir nabokov, 1965'de kendisine 20. yüzyılın en önemli düzyazı eserleri sorulunca, en önemli eserler olarak james joyce'un ulysses'i, franz kafka'nın die verwandlung'u ve andrey belıy'nin petersburg'u ile birlikte bu eserin ilk yarısını göstermiştir.

devamını okuyayım »