arame

  • 1991
  • 30
  • 5
  • 1
  • dün

mardin'de 4 dilde yazılmış tabela

bir benzeri aylar önce türkçe, kürtçe, ermenice ve süryanice olarak sur belediyesi tarafından da başlatılan uygulama. hatta sur belediyesi resmi web sitesinde de türkçe ve ingilizcenin yanı sıra kurmanci, zazaki ve ermenice dil seçenekleri de koymuş. zaten hdp'li belediyeler arasında çoktan yayılmış bir uygulama. açıkçası, bir ermeni olarak, sur belediyesi'nin ermenilerin de diyarbakır'ın bir parçası olduğunu hatırlayıp ermeniceyi de kullanması beni sevindirdi.

şunu da hatırlatmak gerekir ki çok değil 100 yıl önce istanbul'da ve hatta anadolu'nun birçok şehrinde osmanlı türkçesinin yanında ermenice, rumca, fransızca yazan tabelalar vardı. hatta şu an istanbul'da metro çıkışında sergilenen eski istanbul fotoğraflarından birinde ermenice nestle yazan bir reklam panosu dahi görülebilir. bugün ê, w, x gibi harflerin problem edildiği ülkede yüz yıl önce bu topraklarda yaşayan insanlar ermeni harfleriyle dahi imza atabiliyorlarmış. ne yazık ki daha sonra egemen olan tektipçi milliyetçi ideoloji yüzünden bütün bunlar tarihe karıştı, unutuldu. avrupa devletleri dahi 1945 öncesi milliyetçilik anlayışını terk edip birlik olmaya, ortak pazara, ortak para birimine gidip çokdilliliği, çokkültürlülüğü kabul ederken bu tür şeylere karşı çıkmak artık çağdışılıktan başka bir şey değil.

ayrıca dünya devletlerinin, fransa, italya gibi üniter devletler de dahil, çokdillilik konusundaki uygulamalarına buradan bakılabilir:

http://en.wikipedia.org/…gual_countries_and_regions

devamını okuyayım »
02.09.2014 18:31