arcana

  • 1352
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

türkiye'de 11 milyon ev hanımı olması

ölçülmüş bir gerçeklik.

mevzu ev hanımlığı tartışmasına dönmüş.

kimse kusura bakmasın tercih edilmiş ev hanımlığını kölelik olarak görmüyorum.

düşüncemdeki kilit ifadenin tercih edilmiş olması olduğunu belirtmek isterim. imkanı olmadığı için okuyamamış, bir meslek sahibi olamamış kadınları ayrı bir yere koyuyorum. bu benim argümanım içerisine dahil ettiğim bir durum değil. kaldı ki büyürken hiçbir şart lehine olmasa da, kendini geliştirmiş, üretmiş çalışmış ve kendi ayakları üzerinde durmayı tercih ettiği için bir mücadele vermiş kadınlar da var.

ancak, bunlar dışında kalan; kadın ve erkeğin karşılıklı, beraber ya da sadece kadının tercihi doğrultusunda bu şekilde yaşamayı tercih eden birçok kadın tanıyorum. saygı da duyuyorum zira kime ne. ama tutup çalışan ve emektar, evet benim için emeğin tanımı bambaşka, aynı zamanda tek başlarına ya da yanındaki insanla bir hayat mücadelesi içerisinde olan kadınlar karşısında çalışma hayatını giyinip süslenmek ve trafikten ibaret sanılarak günümüz ev hanımlığı modelini kölelik saymak adalet terazim içerisinde yerini bulmuyor. kaldı ki bu tercihlerin hiçbirisi de kölelik değil ancak ciddi bir emek ve bilinç farkı var.

kölelik ancak tercihleri ve istekleri dışarısında yapmak istemedikleri yaptırılarak yaşamak istemedikleri bir hayata mahkum edilmek ile olur. bu şartlar içerisinde olan kadınlar için ise tüm kalbimle cesaret ve umut dileyebilirim.

devamını okuyayım »