arcticfur ve elem

  • 1594
  • 50
  • 15
  • 3
  • bugün

yahudi kurabiyesi

bildiğiniz tarçınlı üzümlü kurabiyedir, ancak dedemin (ve birçok kişinin) tabiriyle. halk arasındaki bir diğer ismi keçiboynuzudur, çünkü minyatür keçiboynuzuna benzemektedir. izmir bomba tatlısı denilen ve ne izmir'le ne tatlı olmakla ilgisi bulunan zırvalığın aksine gerçek bir tatlıdır ve izmir'liler arasında bilinir.

bu kurabiyeyi izmir'de yapan özellikle iki mekan vardır. bunlardan ilki ve orijinal olarak bu tatlıyı izmir'de yapmayı sürdüren fırın (veya tatlıcı) anjelika'dır. anjelique veya angelica da olabilir ismi, inanın mekanın ismini hatırlamıyorum (edit kısmına bakınız) ama alsancak'ta olması gerekiyor - idi. başka bir yere taşınmışsa son 4-5 sene içerisinde, bilemiyorum. bu tatlıcının yaptığı tarçınlı kurabiye daha yumuşak olmakla birlikte aynı tarifi kendisinden başka, ancak çıtır biçimde yapan bir fırın daha vardır, o da konuşan oklava'dır, gazi hastanesinin yakınında. yıllardır da konuşan oklava'dan alırım bu kurabiyeden. bir rivayete göre, konuşan oklava'yı kuran ablamız daha önce angelic- anjeliq- alsancak'taki mekanda çalışıyormuş ve tarifi kendine göre yontarak kendine fırın açma girişiminde bulunmuş, ziyadesiyle başarılı olmuştur.

izmir'e geldiğinizde sağa sola "yahudi kurabiyesi var mı" diye sorarsanız, muhtemelen hiçbir şey elde edemezsiniz. çünkü izmir'de mekan işletenlerin çoğu izmir'li değildir, zaten izmir'in çoğu izmir'li değildir. ancak bu kurabiyeyi soracağınız zaman tarçınlı kurabiye biçiminde sorarsanız büyük ihtimalle aradığınız keçiboynuzuna benzeyen kurabiyelere ulaşabilirsiniz.

o zaman bu başlığı neden açtım? canım istedi.

fazla yemeyin. bize de kalsın.

.edit: tatlıcının adı angelina'ymış bu arada. herkesin aklında angelica, anjelik gibi isimler kalmış tabi.

devamını okuyayım »