arcticfur ve elem

  • bıçkın (484)
  • 686
  • 63
  • 16
  • 0
  • 3 gün önce

getcontact

foolproof edit: işbu giride verilen örneklendirmeler kullanıcı bilinçsizliğine dair saptamalardır. bunu fark etmeden gelip bana mesajla ağlamayın "sanki internet çok güvenli" diye.

aşağıda ne diyor? böyle şeyleri paylaşmak ahlaki değildirin muhasebesi yapılıyor değil mi? o zaman "uygulamayı yükleyince rehberiniz yüklenemiyor" bir karşıt argüman değildir çünkü zaten rehberini çoktan yüklemiş, üzerine anektodlar paylaşmış insanlardan bahsediyoruz. anlaması bu kadar zor olmamalı bunu.

***

bir kıvırmayın yediğiniz bokla birlikte.

sadece kendinizin değil, tanıdığınız ve özel bilgileriyle kaydettiğiniz her insan evladının, yüksek ihtimalle sadece numaralarından fazlasını global bir havuz ile paylaşıp karşılaştırılması için telefonunuzdan, bile bile; isteyerek; bilincinde olduğunuza dair hayvan gibi kullanım şartlarını imzalayarak; google'ın "güvencesine" güvenerek ve muhtemelen bu söylediklerimin tam anlamıyla aksine, hiçbir boktan çakmadan, "başkaları acaba nasıl kaydetmiş ehe ehe" deyip ağzınızdan salya akıtarak çevrenizdeki insanların özel hayatlarına müdahaleye neden olacak bilgileri, gözünüzün önüne getirilen bir "erişim izni veriyor musunuz?" diyaloğunu seri geçiştirme ile paylaşıyorsunuz ve suçlu olmadığınızı mı zannediyorsunuz? kandırıldık mı diyeceksiniz?

bunu bir tek getcontact sıçmığı mı yapıyor, hayır. getcontact bunu sadece ayan beyan yapıyor ve özellikmiş gibi lanse ediyor. bu tür uygulamaların hiçbirini kullanmamanız gerekirken, biri ağzınıza bir parmak bal çalıyor diye tuzluğu alıp koşturuyorsunuz. bağıra çağıra "bilgilerinizi, sizden aldığımız bilgileri başkalarıyla paylaşıyoruz" diyorlar ve sadece müşteri profili satmaktan ötesini gerçekleştiriyorlar. siz de sosyal mecralardan oturup demagoji yapıyorsunuz. şuursuzluktur bu.

şaka gibi memleket yemin ediyorum. bilinçli değil kıtlıktan çıkmış gibi tüketiyoruz. bununla yer yer gurur duyuyoruz, bazen savunma moduna geçip alakasız örnekler veriyoruz, yeri geldiğinde de "türk insanı..." deyip geçiştiriyoruz.

gezegen olarak bahtsız bedevi miyiz yoksa kutup ayısı mıyız ben anlayamadım, kardeş.

***

sınıyorlar, vallahi sınıyorlar. arkadaşlar, "zaten bilgileri başka mecralardan paylaşmış olmak" diye bir argüman yok. paylaşmayacaksın. kişilerini facebook'a, twitter'a yüklemeyeceksin; alakasız uygulamaların gmail'ine ulaşmasını engelleyeceksin; kişi listende insanların mail ve adresleri duruyorsa hele hiçbir şart altında güvenli olmayan üçüncü partilere bu bilgileri sunmayacaksın. kimlik, bilgi hırsızlığı daha da büyük bir ölçekte gerçekliyorsa işini bilmeyen insanlara iş, mevki, oy vermeyeceksin. bu kadar. net.

yapmamalısın demiyorum bak, yapmayacaksın diyorum.

devamını okuyayım »
27.03.2018 23:34