arcticfur ve elem

  • 358
  • 34
  • 5
  • 2
  • bugün

linux

kesinlikle ve kesinlikle profesyonel iş yapmaya müsait olmayan bir ekosisteme sahiptir ki pek çoğumuz zaten hobi olarak ev geçindirmekte, hayatımızı kazanmakta ve ailelerimizi doyurmaktayız bu işletim sisteminin çevresindeki devasa ekosistemin sağladıklarını ve gün geçtikçe eklediklerini kullanarak kazandığımız parayla.

ben mesela tamamen hobi olarak birikim yapıyorum.

öte yandan meraklısı olduğunuz ve kesinlikle ama kesinlikle alternatifi bulunmayan yazılımların veya yeni aldığınız bir donanımın linux sürümünün/sürücüsünün bulunmamasının tek ve yegane sebebi, paranızı bayıla bayıla verdiğiniz ama hiçbir şekilde destek almayı talep edemediğiniz geliştiricilerdir. bir haltın linux sürümü yoksa "chances are" linux alternatifi vardır fakat size yeterli gelmiyorsa, wine ile kullanımına dair sayfalarca konuşma ve birikim paylaşımı bulunuyordur; yine de sorununuzu çözemiyorsanız, bunun sorumlusu linux ekosistemi veya işletim sisteminin kendisi değil, geliştirici/üretici firmalardır.

bir de bu troll'lüğün "hangi dağıtıma geliştirecekler?!" diye ağlayan kısmı vardır ki ne yazılımcılıktan ne de işletim sistemlerinden anlamadıkları halde bol keseden sallamaktadırlar. bu mantığa göre her şeyin rpm'i, deb'i, hatta snap'i veya flatpak'i olması gerekiyor değil mi? o zaman teknik olarak benim arch linux'a hiçbir bok yükleyememem gerekiyor. oops, yükleyebiliyorum. neden? linux sürümü var çünkü.

sigh.

hiçbir şart altında son kullanıcının rahatlığı için bir takım adımlar atılmasından rahatsızlık duymadım şu ana kadar. açıkçası insanlara kolaylık sağlayan ubuntu mate, elementaryos gibi dağıtımları da çok seviyorum. fakat yıllardan beridir bir "bunu öğrenmek için zaman harcayamam, benim zamanım çok değerli" minvalinde argümanlar işitmekten gına geldi. öğrenemiyorsan, bildiğin şeyle kalırsın. bunda bir sorun yok. bunları ben şu an windows 10'dan yazıyorum. neden? çünkü oynadığım bazı oyunlar hala sinir bozucu sorunlara sahip wine üzerinde, en azından benim setup'ımda. - ne ile rahat ediyorsanız onu kullanmalısınız. ben canım sıkılınca kde yükleyen, bıktığında xfce'ye geri dönen ve bunu aşağı yukarı 10 yıldır bir rutin haline getirmiş bir insanım. elimdeki yapbozu kırıp parçalarken de aşırı zevk alıyorum. bir sorunum çıktığında duckduckgo'ya yazıyorum, orada yoksa google'a soruyorum şayet kendim çözemiyorsam.

alternatifler her zaman iyidir. bu demek değildir ki dünya bir fikrin veya karşıt fikirlerinin etrafında dönüyor olsun. bu başlığa da fazla yazmayın. ssg gelir "debian yükleyemedim" diye ağlar şimdi yarım saat, hiç çekilmez.

devamını okuyayım »
30.08.2017 10:32