ardelia lortz

  • şeker abi (605)
  • 908
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

diaformin

haftada 4-5 gün spor yapıp, yemesine içmesine dikkat eden insan olarak bir türlü kilo veremeyince doktorun bile "ya bi sorun var ya da sen bunları yapmıyorsun" demesi, sonuçta sorun olduğunun (bkz: insülin direnci) anlaşılması sonucunda doktorumun verdiği ve neyse ki kademeli biçimde dozunu arttırdığı ilaç. yoksa yan etkilerden halim harap olabilirdi. şu an bile mide bulantısı sorunları var. geçiyor diyorlar, bilemedim. ilk 15 gün sabah akşam 500'er mg - sonraki 15 gün sabah 1000 akşam 500 mg, bir ayın sonunda ise sabah akşam 1000'er mg alacağım kendisinden. henüz ikinci 15 gündeyiz. spora ve diyete devam, henüz kiloda bir değişim yok.

10 gün sonra editi: ben 25 senedir açmışım meğerse. yemek adına hiçbir şeyi canım deli gibi çekmiyor artık. gece geç yatsam dahi sabahları uykumu almış olarak uyanıyorum. yemekten sonra uykulu olma sorunu kalmadı. ama çay bile içesim yok işte. 25 seneden sonra iştahsızlığa alışmak zor. yavaştan kilo verimi başladı gibi.

edit 2: yemek görünce midem bulanıyor artık. garip haller almaya başladım. durmak yok ilaca devam.

edit 3: mide bulantısı geçiyor ama 26 senedir aç olan insana tok olmak bir garip geliyor. kilo verme hızı mükemmel. he diyet yapmazsan nah verirsin o ayrı. ama düzenli beslenip sonuçlarını alabilmek bile mükemmel. ay lav metformin.

edit 4: neredeyse 1 sene oldu kullanalı kendisini. mide bulantım hiç olmuyor. belki de mide bulantısı sandığım şey tokluktu lan?! diye düşünüyorum. eskisi gibi çok yemek yemek mümkün değil benim için. deli gibi tatlı canım çekmiyor. bu ara yemek sonrası uykumun gelmesi sorunu başladı nedense. ama genel olarak bakınca verdiğim kilo 1 senede 12-13 kg gibi bir şey. çok hızlı değil hatta yavaş sayılabilir. ama en azından kilo verebiliyorum! ama bir yandan da aç kalmaya tahammülüm yok. acıkmıyorum ama şekerim düşüyor bir süre aç kalınca. o yüzden zaten bilinen günde 5-6 öğün metodunu uyguluyorum. öğleden sonra meyve yemiyorum vs.

edit 5: kullanalı 2 sene oldu tam olarak. yüzüme hava basılmış gibi şiş olduğum dönemler geride kaldı. ancak yine de insülin direncinde bir iyileşme olmamış. bir hafta ilacı bırakıp tahlil yaptırdım, sonuç: hala yüksek insülin direnci. diyetisyenle artık kilo verimine yönelik değil, direnci kırmaya yönelik bir program izliyoruz. direnç kırılınca kilo da eninde sonunda gidecek nasılsa. başlangıçtan beri verdiğim kilo toplam 10 olarak kaldı bakalım.

edit 6: (ilk kullanım ekim 2013'müş, şu an haziran 2015) geçen bunca zamanda glisemik indeksi düşük diyete devam edersem hızla kilo verdim. hızla dediğim de 2 haftada 1 kg hızını yakaladım. diyetisyen kontrolünde büyük oranda yağdan veriyorum. ama iki hafta diyeti yapmadığımda 3-4 kilo birden alıyorum. insülin direncinde çok normal olduğunu söylüyor diyetisyenim. hatta diaformin'i de bıraksam çok daha fazla alacağımı söylüyor. o yüzden diyet, ilaç, sporla bir 8 kilo daha verdim. ama bıraktığım anda 4'ünü geri aldım. ama insanım ben de sonuçta. 3-4 ay diyete harfiyen uyunca gözümün önünde pilavlar, tatlılar uçuşmaya başladı. neyse işte yeniden diyete devam ediyorum. bu illetten kurtulana kadar da editleme devam edecek sanırım.

- bu arada bmi 27 benim. 25 altına inmek için çok kilom yok. yaklaşık 6-7 kilo kaldı. başladığımda bmi 32 gibi bir şeydi.

devamını okuyayım »
21.10.2013 16:12