aritra

  • 3341
  • 25
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

ekşi sözlük iş ağı

edit: bu entry, dijital pazarlama alanında da deneyimli grafiker arayışındaki yazarın "portfolyo göndermeden 'kaç para veriyonuz' diye sormayın" dedikten sonra tepkiler üzerine sildiği ilanı sebebiyle yazılmıştır. aranılan özelliklerin saçmalığına hiç girmedim bile. arada editörlük de kitleriz diye mi öyle bir talep var, yoksa sadece dijital mecralarda yayınlanacak görsellerin teknik gerekliliklerini anlatmaya üşendiklerinden mi böyle bir karma arıyorlardı bilmiyorum. ayıptır.

özet: inanma seni sikecek.
-

bir işveren olarak söylüyorum, çalışan aradığı pozisyon için maaş aralığı bilgisini sormanızı istemeyen yerlere başvuru yapmayın. işveren/çalışan ilişkisinin herhangi bir alışverişten farklı olmadığını, aranızda bir ticaret olduğunu ve tarafların aynı derecede şeffaf olması gerektiğini unutmayın. kiralamak istediği şey sizin vaktiniz iken, görüşme aşamasında bu vakti değersiz görenlerle muhatap olmayın. belki siz onların kıytırık maaşı için portfolyo gönderme zahmetine girmeyeceksiniz? belki siz iyisiniz ve böyle bir ilana başvurmakla zaman kaybetmenize bile gerek yok?

iyi eleman bulmak gerçekten zor. dolayısıyla yeteneğinize, donanımınıza güveniyorsanız, çapınızı biliyor ve hangi maaş aralığına denk geldiğinizin farkındaysanız, önce siz aranılan pozisyon için ne kadar ödeme düşünüldüğünü sormaktan çekinmeyin. yeteneğinizi kiralamak isteyip sonra "her şey para mı?" diyenden uzak durun. çünkü her firma almak istediği elemana verebileceği maaşı önceden bilir, bunu bildiğine göre deneyimsiz sınıfından uzman sınıfına hangi düzeyde çalışanı alabileceğini de bilmesi gerekir.

önceden maaş bilgisini verip, başvuru yapan kişinin vadettiği iş kalitesini beğenmediğinde veya yüksek bulduğunda "biz sizi değil, daha yüksek/düşük seviyede birini arıyoruz, dolayısıyla bu seferlik sizinle çalışamayacağız, üzgünüz" demek zor değil. çünkü bir işe başvuru yapmak kişinin tercihidir, bu tercihi yapması için de işverenin neler vadettiğini önceden belirtmesi gerekir. önce ilanı veren, alışveriş sürecini başlatan, muhtemel çalışanlara talep açan iş verendir. talebin şartlarını belirtmesi gereken de yine kendisidir dolayısıyla.

malına sizin kılık kıyafetinize göre fiyat biçen esnaftan farkı olmaz aksi halde o iş yerinin. tezgaha gitmişsiniz, ürününü almanız için satıcı size talep açıyor fakat ne kadara satacağını söylemiyor. ekonomik durumunuza ve o ürüne olan ihtiyacınıza göre şöyle bir tartıp biçip karar verecek. yok ya? çalışan aramayan bir yere durduk yere kendiniz başvursanız, kendinizi zorla işe aldırmaya çalışsanız hadi neyse.

eğer aklı başında bir insansanız siz şirketlere değil, şirketler size mahkum. iyi çalışan, donanımlı eleman isteyen yerler bu bilgiyi paylaşmak durumunda. önce bi bakalım, sonra davet edelim, en son maaş aralığı söyleyelim, karşımızdaki kişinin zaman ve motivasyon kaybı sorun değil diye bakan yerden zaten size hayır gelmez, boş verin.

devamını okuyayım »
04.05.2017 14:23