arkanabakmassankuserim

  • 331
  • 49
  • 9
  • 0
  • dün

10 mart 2017 dolar kuru

tcmb bankalara diyor ki; ben bugün repo ihalesi açmıyorum, yani likidite ihtiyacınız varsa elinizdeki dolarları satmak zorundasınız.

tcmb bankaları dolar satmaya zorluyor, e haliyele nakit ihtiyacı duyan bankalar da piyasa işlemeye devam etsin diye, el mecbur dolarları satıyorlar. dolar satılınca da serbest piyasa ekonomisinin en temel kuralı işliyor; fiyatı düşüyor.

bugün sabahten beri olan budur.

ama serbest piyasaya yapılan bu baskı, sürdürülebilir bir şey değildir. yani faizleri 'geç likidite penceresi' tuhaflığı gibi bir kulvardan idare etmek gibidir. gerçek faizleri çıkarmıyorum ama geç likidite penceresinde yüksek faiz imkanı veriyorum demek gibi... kenardan köşeden kıvırmaktır ve kısa vadelidir.

bu tip işlemlerle günü kurtarabilirsin, ama dolara olan talebi repo ihalesi açmıyorum diye baskılarsan bu eninde sonunda patlama ihtimali yüksek olan bir şeydir. bankaral sürekli dolar bozduramaz. gün gelir mevduat sahipleri o dolarları ister, ithalatçılar ister, kredi geri ödeyecek şirketler ister..

yani halk tabiriyle bunlar referandum öncesi günü kurtarma çabalarıdır.. buna rağmen dolar üzerindeki baskının birazcık azalmasında bile yön yukarılara çevrilmekte.

zaten en maliyetsiz turizm kalemine ek bir alamanaya baskısı daha geldi, yani ülkeye döviz girişi sağa sola atar gider yapacaz diye iyice azalıyor...klasik ekonomi kuralı; arz talep işlemeye tam gaz devam ediyor.

ve görünen köy kılavuz istemiyor. referandum sonrası patlamış mısırları hazır edelim.

yatırım tavsiyesi olmadığı gibi benim ıslak rüyalarımdır.

devamını okuyayım »
10.03.2017 14:20