armudun iyisiydim ayi yedi

  • 37
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

mutsuzluk

http://www.e-psikiyatri.com/tag/mutsuzluk

mutsuzluğun, cinsiyet ve yaşlara göre nedenlerinin, sonuçlarının, çarelerinin psikolojik açıdan ele alındığı bu linkte epeyce faydalanılacak bilgiler mevcut.

şahsen, mutluluğun veya mutsuzluğun içinde bulunulan koşullarla çok ilgisi olduğuna inanmayanlardanım. bütün fakirlerin, engellilerin mutsuz olduğuna, tüm zenginlerin, güzellik kraliçelerinin mutlu olduğuna inanmak oldukça saçma. eğer öyle olmasaydı çöpten işe yarar bir şeyler bulunca gülümseyenleri veya işi gücü yerinde çiftin birbirlerine ağır sözler sayarak kavga etmelerini nasıl açıklıyoruz? öyle derinlemesine analize hiç gerek yok. insanoğlu çok karmaşık bir organizma gibi görünse de son derece basit bir canlı aslında. zorlaştıran bizleriz her şeyi. illaki basitlikten çıkarmalıyız tüm insani özellikleri gibi bir misyon yüklenmiş edasıyla yaşıyoruz.
küçükken, yalnızca haşlanmış yumurtadan oluşan kahvaltıda, yumurtamızı tokuşturunca ablamın yumurtası kırıldığında mutluluktan kahkaha attığım bir aile içinde büyüdüm ben.
güneşin doğmasıyla sokağa kendimi atıp, öğün olarak salçalı ekmek yiyince ''yarabbi şükür'' diyerek oyunlarımı oynadım, ip atladım ben.
her türlü yokluğun ve anne -baba geçimsizliğinin yaşandığı bir evde büyürken, ödevlerimi borçtan kesilmiş elektrik yüzünden günlerce okulda teneffüs aralarında yaparak, derslerimi çalışarak, dersi derste dinleyerek bütün açıkları kapatıp başarılı öğrencilik hayatı geçirdim ben.

gibi, gibi....
bugün geldiğimiz noktada her şey dört dörtlük olsa da ailemin her bir ferdinin özlediği tek dönemdir bir arada olduğumuz yıllar. bunu nasıl açıklayacağız o zaman? özlenilen çocukluk değil, özlenilen her şeye rağmen mutlu olduğumuz zamanlar.
çünkü o günlerde yer yatağında üç kişi bir arada yatarken ettiğimiz sohbetleri, bu gün uzak diyarlara dağılmış kardeşler olarak yapamıyoruz..

mutsuzluk beceriksizlik demektir. mutlu olmayı becerememek...

devamını okuyayım »