arsinoe

  • 346
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

kemoterapi

tanım: kanser tedavisinde uygulanan en etkili yöntem.
hasta yakını ya da hasta iseniz etrafınızdaki her kafadan bir ses çıkıyor. kimi insan "aman kemoterapi şöyle zararlı, aman böyle kötü" ya da "bu ticari bir yalan, ben çok araştırdım bunları" diye konuşarak engin bilgilerini ortaya koymaya çalışabiliyor. tek söyleyebileceğim; sakın dinlemeyin. kemoterapinizi alın. kanser bir canavar değildir; ağıtlar yakmaya başlamadan önce bunun artık 10 yıl öncesine göre çok daha etkili ve geliştirilmiş kemoterapi ilaçlarıyla üstesinden gayet rahat gelinebilir bir hastalık olduğunu unutmayın.
bir gün bunu herkes yaşayabilir, şimdi kemoterapi için yok şöyle fena yok böyle yalan diyenler ve buna inananlar malesef kendilerine yazık etmekten başka bir şey yapmazlar.
bağışıklık sistemini çökertiyor, hastayı daha da düşürüyor diye yazanlar olmuş. evet, tabii ki düşürüyor ama uygulamayı yazan medikal onkolog hiç bir zaman kemoterapiyi kaldıramayacak bünyeye zorla bunu uygulamıyor zaten. ilaçlar uygulanırken hastanın kilosu, kan değerleri kısacası genel durumu her zaman kontrol altında tutuluyor.
evet çok ağır bir tedavi, evet, sağlıklı hücreleri de yerden yere vuruyor. ama tüm o badireler atlatıldıktan sonra vücut gayet hızlı bir şekilde yeniden yapılanarak düzelmeye başlıyor. genellikle -ve artık bütün türlerde büyük yüzdelerle- böyle bu.
yarın bir gün siz ya da bir sevdiğiniz - ki umarım kimse yaşamasın- bu teşhisle karşılaşırsanız tıbbın her önerisine komplo teorileriyle yaklaşmaktansa tedavilerinizi alın. kemoterapinizi alın.
kemoterapi alınmadığı zamanlarda ise envai çeşit bitkinin faydasından yararlanabilir, bu işin eğitimini almış şarlatan olmayan şifacılardan destek alabilir, hastanızı neyin rahatlatacağına inanıyorsanız onu deneyebilirsiniz.
ayrıca kanserin teşhisinden itibaren etrafınızda ağıtlar yakmaya başlayan, her şeyi çok iyi bilen!, pesimizme yatkın -ki biz onlara goygoycu da diyebiliriz- kişilerden kati surette uzak durmanızı öneririm.
kanser herkesin başına gelebilecek bir şey ve bu işin tedavisi kemoterapi.
ancak bu süreci yaşamamış olanlar ileri geri büyük bir rahatlıkla konuşmaya devam edebilirler. kazın ayağı öyle değil işte.
sağlıklı, trajedisiz, goygoysuz normal ve mutlu günler dilerim herkese...

devamını okuyayım »