arzoda

  • çetrefilli (375)
  • 618
  • 1
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

cihangir

cihangir candır.

ismini şehzadelerin engelli olanından aldığını herkes biliyor zaten. nede olsa kanlı tarihini muhteşem yüzyıldan öğrenen bir milletiz. sanırım semtin afyona olan düşkünlüğü de şehzadenin bir laneti.

bir dönem sinan çetinin hayli çok olan gayrimenkulleri nedeniyle sinangir olarak anılmıştır.
şu sıralar kenan imirzalıoğlunun apartları ile kenangir olarak anılabilir. misal bi tanesi bizim mahallede diğeri arka sokakta bir diğeri inşaat halinde bugün yarın biter.

ayrıca cihangir çoğu ünlü dizi ve film oyuncusunun, sanatçıların, müzisyenlerin yıllardır tercih ettiği bir semt olduğundan ünlülerin semti cihangir olarak da anılır. çünkü ünlüler cihangirin kafelerin de rahatça oturup yemek yiyebilir arkadaşlarıyla sohbet edebilirler. semt sakinleri mekan çalışanları, garsonlar, valeler abi bi fotoğraf çekinelim mi demezler onlar ünlülere ünlüler onlara alışmıştır. ah bide bu paparaziler olmasa.

bu kadar ünlü sanatçı politikacı aynı semtte olunca güvenlik önlemleri de yoğun olur sürekli devriye gezen polisler siviller ve kameralar her yerdedir. beş yıldır kendi sokağımda bir tek hırsızlık vakası duymadım görmedim kapıyı da çeker çıkarım üstüne kilitlemem bile. yani bazen.

cihangir eski istanbulun mahalle kültürünü yaşatan ender semtlerdendir. üst katlarda oturan ermeni teyze camdan sepetle mahallede ki kedilere mama indirir. giriş katındaki alevi teyze irmik helvası yapınca mutlaka bana bir tabak gönderir, çok severim. orta katlardaki rizeli teyze ise gazı yiyene kadar bizi anlamadı fakat sonra tencere tava elinde camda bağırdığını gördüm.
mahallenin bakkalı akşam araba için park yeri ayırmaya çalışır, sabah sıcak ekmek ayırır. veresiye verir, suyunu biranı getirir. sıkışıksan borç parada verir. mahallede olan biten her şeyi bilir. bu iyimi kötümü bilemedim. kapatmasın diye onun sattığı her şeyi ondan alıyorum geri kalanları mecburen büyük marketlerden. umarım kapatmaz.

firuzağa kahvesi ünlüler kahvesi diyede geçer herkesi görme şansınız vardır orada ne zaman kimle karşılaşacağınız hiç belli olmaz. sırrı süreyye ile mesut süre aynı karede karşınıza çıkabilir. ufuk bayraktar o kahvelerden birinin sahibi zaten. orada dört kahve var en sağda ki kardeşler aynı zamanda lokantadır. tavuk şiş ve ezme salatası güzeldir.

ve cihangirin en güzel manzarasına sahip cihangir parkı diğer adıyla sanatkarlar parkı gençler arasında ki adıyla roma merdivenleri veya roma parkı olarak da bilinir yada artisler parkı evet semtin her yerinde bir artist sıfatı var içinde yaşayan ünlülerinden dolayı ve kiraların yüksek olması da cihangirin suçu değil. karşı komşun hadiseyse hadise manzaralı balkon için parayı verecen hacı diyor emlakçı. siz siz olun emlakçıdan ev tutmayın gezin bakın illa bir sahibinden kiralık vardır çünkü cihangir güzel insanların semtidir.

unutmadan yukarıda anlattığım semt aynı zamanda boğazkesene ve tophaneye komşudur. yani

--- spoiler ---

her semt içinde yaşayan insanlara göre şekillenir ve o insanlar ile anılır.

--- spoiler ---

ve istanbulun eski mahalle kültürünü yaşatabilen semtlerinden biride cihangirden önce 2 yıl kaldığım beşiktaşdır. yukarıda yazdığım her şey beşiktaş içinde geçerli sayılır. ek olarak beşiktaşta maç günler vardır. tabi o ayrı bir başlık konusu. yazar olunca yazarım. iyi haber 6007. sıradayım.

(bkz: boyun devrilsin ssg)

devamını okuyayım »