asgari

  • 163
  • 48
  • 8
  • 0
  • dün

eczanelerin reçetesiz antibiyotik satmaması

ekşi sözlükte kalite çok düştü diye düşünmeme sebep olan başlıklardan biri olmuştur. konuyla ve çeşitli yorumlarla ilgili düşüncelerimi sıralayayım.
1- kardeşim eczane antibiyotik satarak para kazanıyor. neden satmak istemesin. sağlık bakanlığının bu konudaki kurallarını uyguluyorlar. dolayısıyla yok ella satmış yok bilmem ne satmış diye hakaret etmen senin kendi orospu çocukluğun.
2- peki sağlık bakanlığının bu konudaki uygulamaları doğru mu? bir çok açıdan doğru. dünya sağlık örgütünün çalışmalarına da bakarsanız antibiyotik direnci önümüzdeki yıllarda tüm insanlığın sağlığını tehdit eden, önlem alınması gereken ciddi bir problem. ancak özellikle cahil insanlarda ilaç kötüdür algısı yarattığı için tedaviyi yarım bırakma, ya da hiç başlamayıp daha kötü duruma geldikten sonra daha üst kuşak antibiyotik kullanma gibi sonuçlar doğuruyor. keşke bununla ilgili de kamu spotu çekilse.
3- bir diğer problem doktorlara ve eczacılara antibiyotik kullanımıyla ilgili baskı ve sınırlama getirilirken çeşitli gıda üretimi (tavuk gibi) süreçlerinde aynı hassasiyetin gösterilmemesi.
4- muhtemelen doktor bir arkadaş kullanılan antibiyotiğin bakterinin türüne göre seçilmesi gerektiğini söylemiş bu çok doğru ancak çalışma koşullarından dolayı çoğu zaman tahlil yapılmadığını da hatırlatalım.
5- doğal seleksiyon bırakın kullansın diyen olmuş. antibiyotik direnci geliştikten sonra sadece o kişi değil hepimiz için sonuçları acı olur. kişisel bir durum değil.
6-diş apsesi gibi durumlarda sıklıkla antibiyotik kullanılması gerekebilir ve hastaların ilaca ulaşımı aksıyor mudur, evet ne yazık ki böyle bir durum var. gerçekçi olalım.
7- bir eczacı olarak belirteyim evet bize reçetesiz antibiyotik satmayın deniyor ama satsam (bölgeden bölgeye değişir) kimsenin kardeş sen ne yapıyorsun dediği yok. yani ben reçetesiz antibiyotik satmayınca etik davranıyorum halk sağlığını düşünüyorum ama vatandaşın gözünde kötü oluyorum ama satanlar iyi oluyor. bu da bir türkiye gerçeği.

devamını okuyayım »