asosphen begin

  • 45
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

halep

bu katliamlara bakıp üzülmeyen herkesin insanlığını kaybettiğine ben de katılıyorum. fakat büyük kesimin atladığı bir şey var. bir tek halep değil suriye'nin hemen her yeri aynı durumda.
ışid, öso, rejim, ypg ya da başka birisi, kim olursa olsun hepsi gittiği yere baskı ve zulmü beraberinde götürüyor. orada savaşın en acımasız hali yaşanıyor artık ve bunun için yapılacak hiçbir şey yok.
evet dua edelim diyen arkadaşlar; sabaha kadar kur'an da okusan, tüm duaları etsen de hiçbir şey değişmeyecek ya da diğeri sabaha kadar ''rejim halep'e girdi oh'' diyerek göbek de atsan daha iyi bir suriye göremeyeceksin. yapılacak tek şey beklemek.
bu saydıklarımızdan herhangi biri kendi düzenini hakim kılacak ve baskı yumuşayacak.

ancak bunlar arasında bir taraf tutmak ötekinin kahrını istemek kimseye hiçbir şey kazandırmaz. çünkü hepsinin eli kanlı ve hepsinin 2011 martından bu yana devam eden savaştan dolayı gözleri dönmüş durumda.

ha türk insanı olarak biz bir şey yapmak istiyorsak, kendimize bakıp, bu yanı başımızda yaşananlardan ders çıkarmalıyız. kendimizi, o insanlar neyi yanlış yaptıysa onu yapmamaya, demokrasinin kazanımlarının farkına varmaya motive etmeliyiz.
hatta biz suriye'de neyi yanlış yaptıysak bir daha yapmamalıyız ki başka toplumlar da bununla yüzleşmek zorunda kalmasın.
çünkü kabul etsek de etmesek de suriye'nin bu hale gelmesinde bugün suriye'de bulunan bütün yabancı güçler kadar ak parti hükümetinin de payı var.

devamını okuyayım »
14.12.2016 02:08