attaque

  • kofti anarşist (161)
  • 812
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

2018 ekonomik krizi

mahfi hoca linkini attığım yazısındaki cümleyi yabancı kaynaklardan da araştırırsanız derinliğinin neden ölçülemeyeceğini anlarsınız umarım.

" 2018 yılında 420 milyar dolar, 2019 ve 2020 yıllarında yılda 600 milyar dolar ve 2021 yılında da 350 milyar dolar olmak üzere yaklaşık 4 yılda piyasadan çekeceği miktar toplam 2 trilyon doları bulacak. "

http://www.mahfiegilmez.com/…rasal-sklastrmaya.html

bir çok iktisatçı gibi hocanın önerisi yapısal reformlar: argeye, bilimsel eğitime, modernizme bir sürü daha.otokratik ve yarı demokratik yönetimler kısa vadede sonuç getirecek ama uzun vadeli yaralar açacak politika benimserler. uzun vadede kısa vadeli yaraların yeri zamanla iyileşirken toplumda gözükmesi de zaman alması,
durumun birilerine yıkılmasında zaten çok başarılı bir yönetim var:

patates, fasulye fiyatı arttı: esnaf kurnazlık çakallık peşinde,
dolar: dış güçler,
muhalefet: fetonun adamı hemi de terrorist,
kriz ekonomik ve sosyal olayların da belirleyicisidir anlayışından dolayı olayın biraz da sosyal yönlerine değinmek istiyorum:
eğitimli nufusun yarım milyonu ülkeden kaçtı arkadaşlar; kalanlar yarın işlerinden çıkarıldıklarında çocuğuna süt, ekmek alamadıklarında ihtimal intihar edecek, onarılması imkansız yaralar açılacak ve bu ana akım medyaya düşmeyecek bile. intiharların kaosların sayısı kaç olursa olsun -medyaya düşse de zaten normal değil, akli sorunları var denilecek kocaeli valiliğinde olduğu gibi-
zaten dolar görünürde elli tl civarlarını 2-3 yıl içinde artacağının sinyallerini verirken "dolar ister 100 ister bin lira olsun yanındayız " anlayışının ulusal bir mottodan kutsal bir yemine dönüşmesi de çok uzun sürmeyecektir.

görünen alınan zeus'a yakışır yarım milyar dolarlık uçağın hediye mi satış mı olduğu hala tartışılıyorken streets of monaco gibi denizler tanrısı poseidona yakışır ayara bir yat gemi hediye gelecek duyumları da iç kulislerde çalkantı yapacağını sanmıyorum.neydi bir çanta vardı hermes di galiba zeus'un yaramaz hırsız oğlunun.
sen yatarken, susarken, kendi adamları, yandaşları birer biner intihar etse bir önceki seçimde kaybedeceklerini mi sanıyorsunuz
verirler beş milyon suriyeliye seçme seçilme hakkı
mesele bunun millerce daha da ötesinde.
mesele sonsuza kadar kullanabileceği aptal robot yaratma meselesi..
mesele tanrının kendinde var olma meselesi.
aklınızı başınıza alın gibi nasihat bile boş ki beni aşar, körler ulkesinde görmek bir kusurdur bu yönüyle gözünüzden de olabilirsiniz.

devamını okuyayım »
24.09.2018 00:39