auer

  • 4358
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

osirak saldırısı

israil uçaklarının havalandığı yer ile hedefin arası yaklaşık 1600km dir. yani adamlar 1600km uçup, hedefi vurmuş ve sağ salim evlerine geri dönmüşler. toplam katettikleri mesafe 3200km.
wikipediaya göre rota suudi arabistan ve ırak topraklarından geçmekte. bu iki ülke nasıl oluyor da hava sahalarından geçen bu uçakları farketmiyor, tepki bile veremiyor. bu ülkelerin askeri tarihine geçecek bi hezimet bu. suudi arabistan israil'e düşman, ırak da zaten düşman ve aynı zamanda fiili bir savaşın içinde iranla. bu adamlar hava sahalarını kontrol etmiyor mu? ani ve kısa süreli bir saldırı olsa anlaşılabilir ama mesafe inanılmaz. ayrıca ırak'ın zaten bu tesisi koruması gerekiyor, hayati önemde bir nükleer tesis bu boru değil.
israil uçaklarının toplam katettikleri mesafe 3200km ve bu mesafenin nerdeyse tamamı düşman toprağı üzerinde, çünkü kalktıkları hava üssü suudi sınırına çok yakın bir yerde. f16 ların maksimum hızları 2400km/h olarak gözüküyor ama bu hızı yapmaları zor bence çünkü hem füzelerle tam dolular hem de ekstra yakıtla. hatta o ekstra yakıt tankları tükenince suudi arabistan üzerinde bu tankları atmışlar. bu yüzden kabaca ortalama 2000km/h ile gittiklerini düşünsek, 1,6 saat düşman topraklarında uçmuşlar ve tek bir mukavemet görmemişler. üstelik bunun yarısı da saldırıdan sonra yani artık gizlilik diye bir şey yok.
bu olay gösteriyor ki petrol zengini ve amerikan müttefiki (o dönemde) bu iki ülke, kocaman bütçelerle amerika dan silahları alıyor ve ya bir komplo sonucu ya da aptallıklarından kullanamıyor. iki ihtimal de eşit olasılık da gibi geliyor bana, komplo da olabilir dangalaklık da.
sonuç olarak askeri olarak muazzam bir başarı bu. bu kadar uzun mesafeli, bu kadar etkin bir harekat az bulunur herhalde.

(bkz:http://en.wikipedia.org/wiki/operation_opera)

devamını okuyayım »
05.11.2009 15:39