augustin

  • hippi (408)
  • 959
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

rocky v

şimdi, arkada close to the edge çalıyor, o yüzden beni mazur görün. çünkü zaten gaza gelmiş durumdayım ve evet(niahah) bu şarkı da bana yardımcı olmuyor.

rocky 5'i hayatımda ilk kez demin izledim. daha önce sonunu getiremediğim izleme çabalarım olmuştu. hatta 90ların ortasında atv vermişti bir çarşamba akşamı, tv de ilk kez hem de. evet o zaman sonuna kadar izlemiştim belki de, ya da hayır. neyse. şunu çok iyi hatırlıyorum, o zamanlar gazetelerle bedava verilen tv rehberlerinden birinde atv nin bu filmi vereceğini okumuş ve delirmiştim. elimde rehberle anneannemlerde delirmiş bi şekilde tepiniyordum sevinçten.

neyse, çok uzun zaman önceydi,aslında herşey güzeldi, şimdi düşününce .... bla bla. şimdi kel şişman ve aptal bi adamım.

rocky 5, rocky 1 ve 2'nin kardeşi bi yerde. hatta 1'in oğlu gibi. o ne lan demeyin. rocky 1 in açılış sahnesinde rocky'nin berbat bi salonda isa resminin önünde ilk dövüşünü izleriz, bu sahne aynen rocky 5'te de var. öyle çok gönderme var ki aslında bunun gibi, saymakla bitmez. iki filmin de yönetmenleri aynı zaten. derken demek istediğim, şimdi siz de benim gibi, rocky'nin "dayak ye, çalış, akıllan, çok çalış, dayak at" formülünü uygulayan rocky 3'ten nefret ettiyseniz ve rocky 4 için de "paso ekşın, başka bi olayı yok" diyorsanız, abi bırakın işi gücü, 2 saatinizi verin de şu filmi bir daha izleyin. sly hiç bu kadar çok espri yapmamıştır eminim. bütün bir film boyunca gülümsetiyor sizi. tabi bunun için daha önceki fimlerden o ekol o epik o etek espri anlayışını edinmeniz de lazım. ki herkes izlemiş edinmiştir.

benim espri anlayışımın ne kadar kötü olduğunu boşverin, zaten çalıntı.

tekrar tekrar filmi anlatmanın bir anlamı yok. şunu da yazıp bitiricem, evet. ağır spoiler var, aman diyim.

rocky'i kandırıp tekrar ringe çıkarmak isteyen duke dallaması, rocky'e diyor ki; abi gel şu insanların sana olan sevgisinden para kazanalım, hala paraya çevrilebilecek bir tarafın var, insanlar sana inanıyor diyor. adrian izin verse belki de rocky dövüşecek. ama hayır. şimdi arkadaşlar, aslında sırf buradan da anlıyoruz ki stallone amca 5. filmi çekerek insanların parasını hortumlamak istemiyor aslında, tek istediği kendi karakterinin hikayesini anlatmak, o hikayeyi bitirmek. ve karakterin serseriliğine uygun olarak, filmin son kavga(dövüşü değil)sında gerçek bir serseri gibi pis dövüşüp haklıyor gunn kardeşimizi. filmin gerçek ağır sıçışı olan bu kavga olmasa belki de bir başyapıt olarak niteleyeceğim rocky 5, allahtan bu kavga ile sonuçlanmıyor da içim biraz rahat yazıyorum bunları.

5 film içindeki en iyi diyaloglar bunda, en iyi çekimler, sesler bunda. abi allah kahretsin en inandırıcı 2. film de budur herhalde. son kavga hariç. bana kalsa ben de dalardım tommy'e.

en başarısız rocky filmi de bu tabi. böyle çelişkinin ben kolunu büküp annesine küfredeyim.

evet bir ara yapayım bunu.

devamını okuyayım »
16.09.2009 03:42