augustus

  • kızgın kumlardan serin sulara (17)
  • 850
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

5 yılda 270 makale yazan akademisyen

"normal bir insan haksız bir suçlamayla karşılaştığında intihar etmez, çıkar hakkını savunur" mantığıyla yaklaşıldığında, annesi ipad almadı diye ortalığı ayağa kaldırıp duygu sömürüsünün dibine vuran eric cartman tandansı yakalıyor insan.

ama yaklaşım mantığı saçma da aynı zamanda, zira adam zaten normal değil, ya da 5 yılda 270 makale yazacak kadar normal olmayan bir insan olduğunu iddia ediyor kendisi. bu açıdan intihale karşı intihar savunması pek de mantık hatası değil.

bilim dünyasına katkısı olsun/olmasın, zerre kadar umrumda değil. benim içimde kendisine karşı hissettiğim buğzun sebebi, %95 güven aralığında intihal olduğu söylenebilecek makaleleri, bugün bi kaç dikkatli ekşisözlük yazarı tarafından olmasa yarın ya da belki de 50 sene sonra sorgulanacaktı ve intihal olduğu iddia edilecekti. makale yayınlandıktan sonra sahibinden çıkar, o artık bilimin malı olmuştur, ve bilim nereden buldun diye sorar. belki bu sürdürülemez durumu biraz daha sürdüremediği için çok kızgındır ama eninde sonunda olacak olan bugün oldu ve kendisi bu kızgınlıkla, bilemeyiz belki de utançla, intihar etmeyi denedi. ama bir taşla iki kuş vurmuş da olabilir zira hem bahse konu sürdürülemez durumu biraz daha sürdürmüş hem de yaklaşanı yakarım modunda kişileri zan altında bırakacak, intihal iddiasında bulunanları ajitasyon yoluyla kamu vicdanında kötü duruma düşürecek bir hareket yaptı.

hukukçu değilim, ama az çok mantık aynıdır. biri sizi hırsızlık yaparken görmüş ve çevredekilere haber vermiş olsun. siz cebinizden çıkardığınız bıçağı boğazınıza dayar ve "bu adam beni hırsız olmakla itham etti, halbuki ben ne şartlarda buralara geldim, buraya kadarmış karıcığım, daha küçücük de çocuğum vardı halbuse" deyip intihara kalkışırsanız, sizi görüp de çevreyi uyaran insanı katil (!) durumuna düşürmüş olamazsınız efendim, anca kendiniz komik ve acınası duruma düşmüş olursunuz.

öyle özel hayatı kamuya açık ajitasyona alet etmek falan.. töbeler töbesi...

editus: imla

devamını okuyayım »
03.01.2012 00:44