auhan

  • 35
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

bedelli askerlik

hükümetin 21 gün konusunda diretmesini aklım hâlâ almıyor. şu an özel bir şirkette çalışıyorum; 21 gün şirketi bırakmam sadece beni değil, çalıştığım şirketi de etkileyecek bir durum. yaptığım işi, diğer iş arkadaşlarım 21 gün boyunca yapamazlar mı? tabii ki yapabilirler ama eminim özel sektörde çalışıp, yapacağı işi bir başkasına 21 günlüğüne de olsa bırakamayacak insanlar da vardır.

hadi özel sektörü geçiyorum, bu işin esnafı var, kendi şirketini açanı var, ticaret yapanı var. onları bizden çok daha fazla etkileyecek bu durum, nasıl bu konuda odalarla birlik olup, beraber hareket etmezler anlamıyorum.

asıl bu zamanda gidip kuruluşlarla, odalarla, ajanslarla gerekirse sendikalarla konuşup, onların desteğini almak için uğraşılması gerekirken; erdoğan'ın tek bir açıklamasıyla ses çıkarması gereken platformların sessizliğe gömüldüğünü görüyorum. halbuki erdoğan değil miydi, nisan sonu, mayıs başı bedelli gündemimizde yok dedikten sonra haziran ayında seçimden sonra değerlendiririz diyen?

ocak ayı itibariyle yurt dışına yüksek lisans eğitimim için gideceğim, hem para verip, hem de askerliğe gitmek istemesem de; yararlanabileceğim tek celp dönemi kasım 2018 gözüküyor, onun da başvuruları ağustos ayı içerisinde yapılacak. kanun, kısa süre içerisinde resmî gazetede yayımlansa dahi, başvurulardan dolayı belki de kasım celbine giremeyeceğim. sözün özü, parayı yatırdıktan sonra 2-3 sene içerisinde istediğin zaman askerliğini yapabilirsin demedikleri müddetçe; istesem de bu bedelliden faydalanabilmem imkansıza yakın gözüküyor. benim haricinde, yurt dışında yüksek lisansa gidecek birçok arkadaşın programları eylül 2018'de başlayacak. bu insanlar için sizce bir çalışma yapıldı mı? yapılmasını geçiyorum, düşünüldüğüne dahi inanmıyorum.

katılımın beklenenin oldukça altında kalacağını ve düşük katılım sayısına rağmen; ellerine gözlerine buluştıracaklarından önümüzdeki aylarda büyük bir kaos yaşanılacağını düşünüyorum. umarım aklıselim biri veya birileri çıkar da gerekli mercileri ikna eder.

devamını okuyayım »