austos

  • baldan tatlı (648)
  • 791
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

menderes meşe

duyarlı bir emekçi.
ne kadar basit degil mi, cümle. basit kılan duyarlı sıfatı aslında. lakin öyle bir hasret ki bu, ne yaptığını, nereden gelip nereye gittiğini bilmek.
köyde ateş pahası tohum fiyatlarına rağmen ekim yapmaya çalışan ali efendi'nin duyarlı olmasını beklemek misal, hasretiz. emeğine rağmen üretme diyen yöneticilerimizi seviyor. varsın sevsin.
atanamayan öğretmenim ayşe hanım, yıllarca okudun, aileni sevindirdin üniversitede okuyor kızım diye anacığını gururlandırdın, babanın yüzünü güldürdün. gün geldi mezun oldun bir iki yok kontenjan bilmem ne, sonra çıktılar dediler ki "herkes iş bulacak diye bir kaide mi var" doğru yok. üzülme.
öğrenci mehmet, bilmem ne fakültesi'ni bıldır kazandın tebrik ederim ikinci öğretime yetti puanın olsun ne guzel, ne fark eder, eder. biz kaldırdık dediler harç hurcu ama yıl dönümünde okulun 1000 tl'yi nereden bulacağım diye düşünüyor baban anan, abinin de kyk geri ödemesi var bize düşen kara kara düşünmek var, olsun. gazeteler yazdı hep büyük icraat yaptı hükümet.
işçi menderes, betona gömdükçe emeğini dedi bu işte bir yanlış var. haftasonu hava guzel, istanbul ışıl, tepeden görünür mü adalar, belki dalıp da gitti gözlerin. gözlerinin aradığı umuttu. farkindaydı, duyarlıydı, gençti.
çalışkandı, kutsaldı emeğin, kazandığın. ne güzeldi çocuk ne güzeldin.
bu ülkede duyarlıları önce ediyorlar be cocuk gezide de oyle olmadı mı hani su az ötende görünen bir parça agaclik yer. betonların arasında bataklıkta açan bir nilüfer olan yer.
bu ülkede hep duyarlıları önce alırlar bak bunlar yakın tarih biraz geri gitsek ne uğurlar, ne denizler var...
seni şehit ilan ettiler cocuk gulumsedi mi ruhun. insallah oyle olmustur be cocuk. fakat duyarlılık farkındalıkla yasamak yani acıdır bu survivor ülkesinde cocuk.
uğurlar olsun duyarlı emekçi menderes meşe.

devamını okuyayım »