auxara

  • 1428
  • 41
  • 18
  • 4
  • bugün

murat özenalp

herkes için "albay", benim için bir "abi".

mamak'taki koğuşunda düşmedi, bütün gazetelerin yazdığı gibi ayağı takılarak da düşmedi, hatta düştüğü için beyin kanaması da geçirmedi, beyin kanaması geçirdiği için düştü. kendisini 3 senedir "gizli görev"de bilen 8 yaşındaki kızı duru ile açık görüş sırasında top oynarken bir anda gerisin geri düştü, gözlerimin önünde.

size o an neler hissettiğimi, orada neler yaşanıldığını, cezaevi yönetiminin acil durumlarda ne kadar yetersiz kaldığını anlatamam. tek söyleyebileceğim, 10 metre ötemizde duran ambulansa ulaşılması ile, murat abimin gata'ya, acile gönderilmesi için ambulansın hareket etmesi arasında, dik durumda yere düşerek kafasını betona çarpmış bir insan için çok uzun bir zaman olan 7 dakikanın olduğu. 7 koca dakika boyunca ambulansı geçtim, bir boyunluk bile bulunamadı. en sonunda getirilen köpüğümsü bir maddeden yapılmış boyunluk da küçük geldiği için kullanılamadı.

gata'ya sevkinden sonra kanama durmadığı için ameliyata alınamadı murat abim. zaten ertesi gün de beyin ölümü gerçekleşti. bütün tutsaklardan, özellikle mamak'taki can arkadaşlarından saklandı bu durum. hepsi neşe kaynakları murat'ı bekliyordu çünkü. "murat güçlüdür, bizi bırakmaz." diyorlardı. "neler atlattık beraber, ne hastalıkları yendi o, yine gelecek bu kapıdan, beraber çıkıca buradan" diyorlardı.

murat abim yapılan haksızlıklara daha fazla dayanamadı ama.

bana sözü vardı, önceki açık görüşte üstüne giydiği fenerbahçe tişörtünü verecekti. büyük gelirdi bana ama, olsun. yine de verirdi.

burada murat abimin nasıl bir insan olduğunu da anlatmayacağım şu an. zaten balyoz gibi gerzekçe bir davadan ceza alması onun nasıl biri olduğunu fazlasıyla anlatıyor.

tek bildiğim, bize, balyoz ailesine bunu yapanların - ki hepiniz biliyorsunuz kimler olduğunu-, bin beterini yaşadığını görmeden ölmek yok artık. bugün hastanedeki acıyı, insanların birbirine kenetlenmesini, 8 yaşındaki duru'yu düşünmelerini, 15 yaşındaki oğlu batu ve eşinin dimdik duruşunu, annesinin ettiği bedduaları, koruduğu metanetini tarif edecek söz yok.

bize daha ne kadar bunu yaşatacaklar, ne kadar oynayacaklar, birilerinin menfaati için daha kaç aile darmadağın olacak bilmiyorum. bildiğim tek şey, bunu yapanlar hiçbir zaman bunların hesabını veremeyecekler. ben de büyük bir keyifle izliyor olacağım.

oralarda kendine iyi bak murat abim. özgürlüğü seçtin sen ama, bizi yıktın burada.

devamını okuyayım »
01.05.2014 19:51