av agir hewa welat ultra edition

  • 122
  • 53
  • 9
  • 0
  • dün

bask ülkesi

ispanya'nın kuzeyinde yer alan özerk bölge. bilimsel veriler ışığında, baskların diğer milletlerle en az karışmış ve kendine has nitelikleri en yüksek oranda muhafaza etmiş etnik grup olduklarını söylemek mümkündür. basklar, %25 oran ile avrupa’da en fazla negatif kan grubuna sahip olan topluluktur. ilaveten basklar tüm avrupa milletleri arasında en düşük b ile ab rh grubu kan oranına ve en yüksek 0 rh kan grubuna sahiptir ve genetikbilimci luiga luca cavalli-sforza tarafından çıkarılan (bkz: (bkz: avrupa gen haritası)nda da, baskların etnik komşularından tamamen farklı genlere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
coğrafi olarak totalde yedi parçadan oluşur. dört parça ispanya, üçü fransa’da kalan kısmen birbirinden kültürel olarak farklı yedi eyaletten oluşur. basklıların ispanyollar'dan farklı bir mutfak kültürü vardır. genellikle dünyaca ünlenmiş nefis yemekleri ve ispanyolca'dan yüksek oranda farklı olan karışık dili ile tanınıyor. turistik amaçlı bir hafta boyunca vakit geçirdiğim bu özerk ülkede birkaç gün boyunca üç büyük şehrini ziyaret etme şansını yakaldım. bask ülkesini hakkıyla keşfedebilmek için aslında çok daha uzun bir gezi gerektiğini farkettik. bask’a geleceklere tavsiyemiz eğer yeme/ içme ve kültür odaklı seyahatlerden hoşlanıyorlarsa buraya minimum iki hafta ayırmak icap eder.

bask bölgesi yıllar boyunca bağımsızlık mücadele vermiş bir topluluk. bask ülkesi toplumsal olarak politize olmuş kitlelerden ve bireylerden oluşur ve bunu davranışlarından ve kuruluşlarından fark etmek olasıdır. gözlemlediğim kadarıyla burada bağımsızlık taraftarları sosyalist-sol ve ulusalcı gruplar ve örgütler oldukça güçlü ve etkinler. halkı yıllar boyunca bağımsızlık ve daha fazla otonomi talep etmektedir, zaman zaman değişen politik dengeler burada kendini yansıtabilmektedir, 2013 yılında bulunduğum süreçte ispanyol hükümetini protesto eden gösteri, miting ve genel grevler dikkatimi çekti. bölgenin en önemli tarihi ve kültürel birikimini taşıyan guggenheim müzesini ziyaret etmek için giitiğim kentte aynı gün otele henüz yerleşmeden kalabalık bir kitlenin sloganlarından birisine denk geldim. bask ülkesinin en çok didişme ve sürtüşmeye sebep olan ispanya’da kalan en büyük şehri olan bilbo'dır.

bu kent derin bir kültürel birikime ve basklar'ın tarihi ve geçmişine dair izler taşır bu sebeple bilbao kenti basklılar için büyük ve önemli bir yere sahiptir. bu kentte dünyaca ünlü guggenheim müzesinden, bilimsel alanda kendini ispat emiş üniversitelere,bu topluluğun tarihi ve kültürüyle ilgili eserlere kadar bir çok değer ve iz bulmak mümkün. bilboa ispanya'nın3. büyük kenti ve basklıların ise en büyük kentidir. bilbo'nun bu haizlere sahip olması ve turistik ve kültürel değer taşıyan bir kent olması sebebi ile sık sık burada tansiyon yükselir. basklıların aslında bağımsızlık motivasyonunu oluşturan dinamikler ve aydınlar bu kentte yaşarlar,dolayısıyla basklıların politikasının da nabzı burada atıyor demek yanlış olmaz.

güneş henüz bahar mevsimin ilk günlerinde yakıcı ve iç ısıtıcı sıcaklığını saçarken cafeler ve sokaklar insanlarla dolup taşmaya başlar. yine gecenin geç saatlerine kadar neşeli ve cıvıl cıvıl çocuk-yetişkin sesleri sokaklarda hüküm sürer, geç saatlere kadar boşalmayan onlarca cafe, bar ve pintxos barı da eklersek, akdeniz kültürünü sevenler bilbao’ya ve bask insanına özgü tüm değerlere hayran kalacaktır.çok güzel zaman geçirdiğim iki hafta boyunca ve politik tavrına ve bağımsızlık mücadelesine ilgi duyduğum bu bölgeye bir daha gitme hayalini ve umudunu saklı tutuyorum.

devamını okuyayım »
19.09.2015 15:00