aviator

  • 2384
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

lost

bir teoriye göre dizi 1930 larda yapılmış philadelphia deneyine çok benzemekteymiş.aynen aktarıyorum:

--- spoiler ---
"lost hakkındaki teorim dizinin konusunun geçmişte yaşanılan bir olaydan (deneyden) esinlenerek yapıldığıdır, hatta birebir örtüştüğü noktalarda azımsanamayacak kadar fazladır.

bahsettiğim olay ünlü “philadelphia deneyi” dir. şimdi elimden geldiği kadarıyla bu deneyi ve lost’la olan paralelliklerini sizlere aktaracağım.

deneyin yapılış amacı: 1930'lu yıllarda amerikan hükümeti bilim adamlarından gemilerin radarlarda görünmemesini sağlayacak bir yöntem geliştirmelerini ister. philadelphia deneyi tasarlanırken amaç çok güçlü bir elektromanyetik alanın sağlanarak gemilerin görünmez olmaları ve bu sayede top mermilerinden ve denizaltıların atacakları torpidolardan korunmasıydı.hatta daha sonra (burası çok ilginç), görünmezlik alanını bir benzerinin denizde değil, havada oluşturarak önemli üslerin görünmesinin engellenmesi de düşünülmüştü(!).

deneye katkıda bulunan bazı bilim adamları: başkanlığını nikola tesla yapmıştır. en büyük katkılardan birinin einstein tarafından sağlandığı düşünülmekte. özellik einstein'ın "birleşik alan teorisi"nin deneyi başarıya ulaştıran faktör olduğu sanılıyor. tesla, tehlikeli olacağından dolayı deneyi mürettebatla yapmak istememesi ve bazı görüş ayrılıkları sonucunda son aşamada projeden ayrıldı. bundan sonra projenin idaresini dr. john von neumann devraldı.

gelelim deneye;
yaklaşık 10 yıllık bir çalışmanın sonunda proje deneme aşamasına gelir. deneyde amerikan donanmasında görevli küçük bir destroyer olan eldridge adlı gemi kullanılacaktır…
gemi, jeneratörler, vericiler, güç yükselticiler, modülasyon devreleri ve elektromanyetik alan oluşturmaya yarayacak araç gereci içeren tonlarca ekipmanla donanır…

benzerlik ve yorum: bu paragraftaki tasfir, adada bulunan ve sürekli numaraların girildiği ambara ne kadarda benziyor değil mi!!
22 temmuz 1943'te saatler 09:00'ı gösterirken elektromanyetik alan jeneratörleri çalıştırılır. eldridge'in etrafını önce mavi-yeşil bir duman kaplar. gemiyi bu dumanın ardında görmek imkânsızlaşır. alıcılar geminin kuvvetli bir elektormanyetik alanla çevrelendiğini göstermektedir. duman çekildiğinde ise deneyin istenenden daha başarılı olduğu anlaşılır. çünkü eldridge sadece radarlardan değil, mürettebatıyla beraber "gözden de" kaybolmuştur

benzerlik ve yorum: 2. sezon final bölümünde yaşanılanları hatırlayın, numaralar girilmediğinde ada şiddetli bir elektro manyatik alanın etkisine girmiş ve ada birden tıpkı deneydeki geminin etrafında oluşan mavi-yeşil ışık veya parıltının vs. etkisinde kalmıştı

haziran 1943'te deney için seçilen uss eldridge'e elektormanyetik alan oluşturucu donanım yüklendi ve gemi philadelphia deniz üssü açıklarında deneye tabi tutuldu. deney sırasında yeni mürettebat da gemide bulunuyordu.
15 dakika sonra şalterlerin indirilmesi emredildi. yeşil duman yeniden belirdi ve duman çekilirken eldridge yavaş yavaş yeniden materyalize oldu. ancak bir şeylerin ters gittiği hemen anlaşılmıştı. gemiye iletilen telsiz mesajlarına yanıt gelmiyordu.

gemiye çıkıldığında mürettebatın hiç de iyi durumda olmadığı görüldü. bir bölüm mürettebat yaşadıkları korku dolu dakikalarda gemiden aşağı atladı ,gemiden o anda atlayanların hiç birinin cesedi bulunamadı. sağ kalanların çoğu akıllarını kaçırmıştı.

benzerlik ve yorum:
gemi şalterlerin indirilmesine kadar geçen 15 dk boyunca görülmedi ve inanması zor ama gemi tam 600 km uzaklıktaki norfork açıklarında belirmişti, lost taki adamızda böyle bir manyetik alan sonucunda uzay-zaman eğriliğinde boyut değiştirmiş ya da dış dünyadan izole olmuş olabilir, zaten son bölümlerde desmond açıldığı teknesiyle haftalarca okyanus üzerinde yol almış ve tekrar aynı adaya çıktığında ada için bu biblo dünyaya sıkışıp kaldık demişti. bir diğer ipucu da birerbir aklımda olmasada henry den gelmişti; kendisine bu adada olanları ancak tanrı bilir gibi bir cümle söylendikten sonra henry şunun gibi bir cevap vermişti: -buradan onun bile haberi yok.

dizi boyunca sürekli olarak adada var olan bir hastalıktan bahsedilmekte, beklide o hastalık dedikleri gemi mürettebatının manyatik alan sonucu akıllarını kaçırmasıyla aynı şeydir.

dönelim deneye,
normal durumda olan mürettebatın ileriki· zamanda olağan üstü şeylerle karşılaştıkları rapor edilmiştir.
· bulundukları yerde birden yokolup başka bir yerde görünebiliyorlardı.
· duvarların içinden geçebiliyorlardı.
bir çoğu bu duvarların arasına· sıkışarak can verdi.
birden bire taş kesilip bir başkası onlara dokunana· kadar öyle kalanlar vardı (boyutlar arasında sıkışıyorlardı).
bunun· yanında doğa üstü güçlere sahip olanlarda vardı.

benzerlik ve yorum: adaki insanlarda da doğa üstü olaylar gözlemleniyor, rüyalar ,sanrılar vs. gibi walt da yukarıdaki madde de belirtildiği gibi farklı yerlerde shannon ve sayid’e görünmüştü, diğerlerinden biri de walt’u farklı yerlerde görüp görmediklerini sormuştu adadakilere."
--- spoiler ---

kaynak : home forum
ayrıca (bkz: philadelphia deneyi)

devamını okuyayım »
26.08.2006 23:57