ayvazovski

  • 75
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ethereum

#121425255

proof of stake, risk kanıtı değil, hisse - pay kanıtıdır. hisse sahiplerinin doğrulayıcı olması anlamına gelir. yani o stake, o değil.

ayrıca early adaptor değil, early adopter. şarj adaptöründen bahsedilmediğini varsayıyorum.

"pos mu? pow mu?" tartışmasının çok boyutu var. birkaçından bahsetmek gerekirse:

birincisi çok spesifik cihazlarla yapılan madencilik faaliyetinde bu cihazları üreten firmalar çok ciddi bir ranta sahip. en başta cihazı satmak yerine kendisi dev madencilik tesisleri kurabilir ve hiçbir yatırımcının inemeyeceği maliyetlerde madencilik yapabilirler. yani öyle bir cihaz düşünün ki para basıyor, ama cihazı üreten kendisi para basmak yerine satmayı tercih ediyor. ilginç bir durum.

ikinci olarak madencilik yatırımında kârlılık çoğu sektördeki gibi sermaye büyüklüğüne bağlı. yani çok fazla cihaz alan bir yatırımcı, cihazları piyasadan daha ucuza alıp, elektriğin ucuz olduğu bir yerde devasa bir sistem kurup birim maliyetini düşürerek evinde birkaç cihazla madencilik yapanlardan çok daha düşük operasyon maliyetlerine inebilir. bu bir noktada küçük madencilerin düşük kârlılık nedeniyle piyasadan silinerek madenciliğin bir kaç merkeze inmesi demek.

ayrıca hisse sahipleri ile madencilerin çıkarları her koşulda kesişmeyebilir. madencilikte büyük güce sahip kişi/gruplar ellerindeki hash gücüne oranla çok az ethereum tutuyorsa short pozisyonlarla fiyatı manipüle edecek hareketler sergilemeyi kendi çıkarlarına daha uygun bulabilirler.

ve vitalik faktörü var tabi. bu satoshi'nin ortadan kaybolmayıp bitcoin'in gelişiminde bir otorite olarak yönlendirici olmaya devam etmesi gibi bir şey. o durumda en basitinden 20$ bitcoin fee'lerini görmezdik. vitalik buterin bu noktada tartışma bitirici bir özelliğe sahip.

devamını okuyayım »