aziz nesin

  • 443
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

anneler günü

varlığından son derece rahatsızlık duyduğum gündür. ancak benim rahatsızlığım annesi olmayanlar yada çocuğu olmayanlar ile sınırlı değil, zira bunu düşünmemek bile gereksiz. anneler günü, babalar günü sevgililer günü yada diş günü gibi saçmalıklara tamamen karşı olmakla birlikte, bu tarz günlerin, günü kutlanacak olan kişide büyük hayal kırıklıkları oluşturacağı kanaatindeyim.

ekonomik olarak düşünüldüğünde bu tarz günler iç pazarı coştursa da, toplumsal açıdan kişiler arası rekabeti körüklüyor. örneğin, mayısın ilk günlerinden televizyonlarda yerini almaya başlayan anne temalı reklamlar, annelerin ister istemez beklenti içerisine girmesine sebep oluyor, hayal kırıklığı da bu aşamada başlıyor zaten. beklenti kuramı dediğimiz şey insanlarda bu şekilde işler. o güne özel hediye bekleyen kişi, hediye alınmaması durumunda mutsuz olur. hediye alınırsa çok mutlu olmaz, çünkü asıl beklenen budur. aslında kapitalist dünya bizim mutsuzluklarımız ile ilgilenmiyor bile, hatta mutsuzluğumuz kapitalizmin işine geliyor. çünkü böyle durumlarda sevdiğimiz kişilerle aramızı düzeltmek ancak kapitalizmin ürettiği malları temin etmekle mümkün.

rekabet demişken diğer bir mevzu da sosyal medya'da bunun ölesiye abartılması. instagram veya facebook hesaplarınızda günlük paylaşımlara bir göz atın, en az 30 kişinin annesiyle çekilmiş olduğu fotoğrafları göreceksiniz. bütün bunların amacı ne peki? madem anneler gününü kutlamak istiyorsun, git bir çiçek yaptır (hayatımda gördüğüm en saçma hediye bu arada. bir insan neden başka bir insana çiçek alır ki? yarın bir gün solup giden bir şey değil mi bu? oysa bunun yerine tuzluk bile alsanız işe yararlılığı var.*) kadına hediye et. bunu sosyal medyadan insanlara duyurunca, annen seni daha çok sevmiyor. başkalarının ne düşündüğünü bırak, sevgi internet üzerinden gösterilmez!

bana kalırsa anneler günü dışında annenize herhangi bir günde hediye alırsanız, annenizi daha mutlu edebilirsiniz. çünkü beklenti, düşük seviyede olursa yapılan jestlerin değeri artar.

devamını okuyayım »
14.05.2017 21:18