aztaninmisunlu

  • 2141
  • 24
  • 5
  • 0
  • dün

yılmaz güney

sinemaya da ilk olarak edebi gücüyle katılmış ve senaryo yazmaya başlamıştır. bu başlangıcı da yaşar kemal romanlarıyla yapmış.

yaşar kemal , yılmaz güney ile ilk tanışmalarını özetle şöyle anlatmıştır;

“yılmaz ilk defa bana geldi. cumhuriyet’te çalışıyordum. ben o zaman cumhuriyet’e gelen mektupları okuyorum, röportaj yapıyorum, fıkra yazıyorum bir de makaleleri koyuyorum…anadolu bürosu’nu da sonradan ben kurdum. o zaman babıali’de adım ağır işçiydi. o kadar çok çalışıyorum ki beni görmeye gelenlere yok dedirtiyorum. içeriye yalnızca adanalıları alabilirsiniz, demiştim. kapıdakiler adanalı birisi gelmiş deyince göndermelerini söyledim. esmer, kara kuru bir çocuk geldi. iktisat fakültesi’nde öğrenciymiş. tünel’de bir pansiyonda kalıyormuş. parasını veremediği için çıkmak zorunda kalmış. paraya ihtiyacı varmış ve iş arıyormuş. cevat fehmi o zaman gazetenin genel yayın müdürü, ona gittim. yılmaz bana bir hikaye okudu, baktım türkçe’si sağlam. cevat fehmi’ye yılmaz’ı methettim. o da bana bulursan bir işe al dedi. tabii gazetede iş bulamadım. sen ne iş yaparsın diye sordum. her işsiz gibi ne iş olsa yaparım dedi. birdenbire aklıma geldi ve adana’da ne yaptığını sordum. adana’da alsaray sineması’ndan asri sinema’ya, oradan açık hava sinemasına kaset taşırmış.

“ben de o zaman ‘bu vatanın çocukları’nı yazmış ve dar film’e satmıştım. atıf yılmaz filmin rejisörü. atıf bana baş aktörü gösteriyor gösteriyor beğenmiyorum. aradan dört beş ay geçti. bunlar da filmi bir an evvel yapmak istiyorlar. ben atıf’a telefon ettim. ona şöyle bir hikaye anlattım: atıf bak ben geçen gün adana’ya gitmiştim. bir çocuğu çok beğendim. yakışıklı, büyük de kabiliyeti var. atıf , gönder, dedi. yılmaz’a da al şu taksi parasını dedim, atıf’a gönderdim. yılmaz her şeyi cin gibi anladı. bir sözleşme yaptılar üç bin liraya, yarısını da peşin verdiler. yılmaz iki saat sonra geldi, daha önce kendisine verdiğim paraları iade etti.”

(bkz: yaşar kemal)

devamını okuyayım »
08.07.2014 13:38