backslider

  • 166
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

bilgisayardan anlamayan bilgisayarcı yalanları

neredeyse 10 yıl önce annemin odamı temizlemesinden sonra bilgisayara elektrik gitmediğini farketmem üzerine annemin dokunarak bilgisayarı bozabileceğine ihtimal verdiğim tek noktası olan güç kaynağının voltaj çeviricisini kontrol etmem ve fişi çıkartmayı unuttuğum için muhtemelen asıl sorunun bu olmamasına rağmen psu'yu yakmamla başlıyor bu hikaye de. kasa yazıcıoğlunda herhangi bir bilgisayarcıya götürülür.

ben: abi* voltajı 110 volt'a getirdim, fişi çıkartmayı unutmuşum, dumanlar falan çıktı.
bilgisayarcı: neettin sen, o zaman yanmıştır her şey, ama bi bakalım.

akabinde abuk subuk kablolar getirilir, kasaya bağlanır. bilim kurgu filmlerindeki basit, ama kafa karıştıran sahne etkisi yaratmaya çalışılır. hayatımda gördüğüm en organize ve en başarılı bilgisayarcı yalanıdır. o kadar uğraştan sonra açık kalp ameliyatı yapacaz deseler inanırdım. adamları ele veren tek şey o kadar düzeneği kurmalarına rağmen kontrol kalemiyle bilgisayar komponentlerinin çalışıp çalışmadığını tek tek kontrol etmeleriydi. sonunda kontrol bitti ve "bütün parçalar yanmış, ver bize çöpe atalım bunu, sana yeni bilgisayar toplayalım." dediler. bilgisayarın bozulduğuna inandım, ama adamlara güvenmedim, yine de bir bilgisayar için fiyat aldım. 2 hafta sonra aynı listeyle gittim, 2 katı fiyat istedi. not aldığım kağıdın üstünde önceden verdiği fiyat yazıyor üstelik, bu kadar yüzsüzlüğe katlanamayıp koşarak uzaklaştım.

olayın üstünden 1-2 yıl sonra yeni pc aldığım güvenilir başka bir bilgisayarcıya son bir umutla kasayı götürdük, şimdinin parasıyla 30 liraya hallettiler. bu sebeple boşu boşuna aylarca çalışmamış olan emektar bilgisayarım sanırım hala çalışıyor, 2 yıl önce ihtiyacı olan birisine hediye etmiştik.

devamını okuyayım »