backtothefuture

  • prezentabl (578)
  • 678
  • 7
  • 2
  • 0
  • dün

facebook'ta yapılan saflıklar

milletçe mi safız, sadece benim arkadaş listemdekiler mi saf bilmiyorum. ancak gün geçtikçe artan safça paylaşımlara değinmek istedim. bir kişiye bile yardımı dokunur diye bu yazıyı kaleme almak istedim.

1. duvarında paylaştığı yazı ile facebook’a kendi resimlerini vs kullanma hakkı vermediğini bildirir yazılar, resimler paylaşmak.

siz facebook’a üye olurken zaten bir sözleşmeyi kabul ettiğinizi bildiriyorsunuz. bu şekilde bir yazı paylaşmak hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. örneğin banka’dan kredi kartı aldınız. sözleşmeyi kabul ettiniz. evinize gelen kredi kart dökümüne bunu ödemem yazınca, ödememe hakkınız olabilir mi? bu da bu durumun bir benzeri. örnek belki hatalıdır, bilmiyorum. ama bu şekilde yaparak komik duruma düşüyorsunuz haberiniz olsun.

2. hasta bebek/çocuk fotoğrafı koyup, bir beğeni 5 lira, bir yorum 10 lira, bir paylaşım 20 lira vs türevi tuzaklara düşmek.
bir düşünün olabilir mi böyle birşey? hıyarın teki çıkıp böyle birşey yapıyor, sizin saflıklarınızı gülerek izliyor. arkadaşlarınıza da rezil oluyorsunuz.

3. microsoft, google, yahoo vs ceo’su servetini dağıtıyor. bu iletiyi paylaşan herkese $5000 karşılığı hisse verecek.
uyanıklık yapmaya çalışan safsınız. bu kadar saf olmayın. ya da boş zamanınızda yine saf olun, da bari bize göstermeyin. insanlığa inancımızı kırıyorsunuz.

4. bir hırsız size zorla para çektirmek isterse şifrenizi ters girin, polis hemen gelir ve türevi yazılar paylaşanlar.
hadi diyelim ki böyle bir asparagas’a inanacak kadar safsınız, peki;
şifresi 1111, 1221, 3443, 1881 vs olanların ne yapacağını düşünemeyecek kadar salak mısınız?

5. bu resim her paylaşıldığında unıcef bir çocuğa bir öğün yemek verecek, yahut 10000 like gelirse özel armut hastanesi bu çocuğu ücretsiz ameliyat edecek türevi paylaşımlar.
unıcef sizin kadar mal mi? adamlar siz fotoğraf paylaşmadınız diye imkanı olduğu halde o çocuğu aç mı bırakacak sanıyorsunuz? yahut çocuğu ölüme terk edecek kadar mı like için gözü dönmüş?

6. limonlu yoğurt kolon kanserini, maydanozlu ketçap mide kanserini, kurufasulye reçeli alzheimer ‘i , tavşan poposu koklamak lösemi’yi, karpuz çekirdeğini kulağına sokmak lejyoner hastalığını, yahut gözüne sabun sokmak katarakt’i düzeltmiyor. emin olabilirsiniz…

7. bir dilek tutun, şimdi bu fotoğrafı paylaşın, on arkadaşınızdan paylaşmasını isteyin, paylaşınca dileğinizin olduğunu göreceksiniz. göreceğiniz tek sek arkadaş lıştesinde ki kişi sayısının azaldığı olacak, buna inanın.

8. çalıştığınız şirketin, sattığınız ürünün vs reklamını günde 10 defa yapınca daha çok kişi görmüyor. sadece kimi sizi arkadaşlıktan çıkarıyor, kalanların çoğunluğu da sizden gelen paylaşımları görmeyecek şekilde profil ayarlarını değiştiriyor.

örnekler çoğaltılabilir, ancak ilk etap'da aklıma gelenler bunlar.
oyun paylaşımı, 6786354. gelinlikli fotoğraf paylaşımı vs itici olmakla birlikde bunu saflık değil, iticilik olarak gördüğümden bu maddelere eklemedim.

aramaya inandim, ancak bunu tam ifade edecek bir baslik bulamadim. eger varsa basligi kapayip oraya tasirim, yeter ki uyarin.

devamını okuyayım »