bakhele sen bugun cok komiksin ha

  • 81
  • 23
  • 9
  • 1
  • bugün

tayyip erdoğan'ın başarısının sırrı

temelinde korku olan propagandadır. öncelikle şunda anlaşalım, tayyip erdoğan ne yaparsa yapsın başarılı "gösterilir." gösteri peygamberi kitabını okuyanlar hatırlar; bir insan toplumun bir kere ilgisini çekti mi çevresindeki insanlar çıkarları doğrultusunda bu ilginin devam etmesi gerektiğini bilirler ve devam ettirirler. erdoğan da ta belediye başkanlığında (hatta daha evvelinden) ilgi çekti ve illüzyonu devam ettirdi.

tayyip erdoğan'ın çevresindeki insanlar kendisine gerçekten inandığı, davası haklı olduğu için değil çevresindeki insanları beslediği ve çıkarlarını desteklediği için onunla beraberler. erdoğan onları besliyor onlar da bir anlatı yoluyla erdoğan iktidarının devam etmesini sağlıyorlar.

örnek üzerinden gitmek gerekirse 15 yıldır bilfiil iktidarda ancak hala en yüksek desteği toplumun en alt kesiminden alıyor. insanlar kendilerinin yapamayacağı şeyleri kendileri gibi davranan insanların yapması üzerinden tatmin oluyorlar. sakıp sabancı'nın toplumun önünde kayseri şivesiyle konuşmasını hatırlayın, onu sakıp ağa yapan buydu.

erdoğan da türkiye'nin dev varoşlardan oluştuğunu bilen ve hatta bu varoşlaşmaya katkıda bulunan insanlardan birisi. (varoşlaşmaya başka bir entryde değineceğim) bu yüzden o varoşlardaki insanlar gibi davranıyor, mahallenin bitirim dayısı gibi hareket ediyor. atar yapıyor, rezil olacağını anlarsa olay çıkartıp kargaşadan faydalanıp kaçıyor. kendisinden korkmayan birini görünce ise çılgına dönüyor, makamının ağırlığını ortaya koymaya çalışıyor. (bkz: metin feyzioğlu) (bkz: meral akşener)

pragmatist bir popülizm bütün ideolojilerden güçlüdür.

devamını okuyayım »
19.06.2017 09:37