balbarss

  • 181
  • 16
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

rabbin seni terk etmedi

inanmadıkları bir şeyin gerçek olma ihtimali bir kısım "akıl sahipleri"ni yiyip bitiriyor olmalı. ben yanacaksam sen de gel beraber yanalım gayretleri boşuna değil.

hayattaki bütün tatminler, acılar ve zevkler geçici. sizler haklıysanız bu gelip geçici ve bu yönüyle pek de kıymeti olmayan bir dünyanın tadını çıkarmış oluyorsunuz. sonuçta hepsi bir ömür ve her şey bitiyor. inanan insanlar ise doğru olduğuna inandığı ama uygulaması zor bir felsefe ve buna ilişkin kişisel tatminleri uğrunda senin tattığın bir kısım zevkleri tadamıyor. daha başka türlü tatmin oluyor. sonuçta aynı yoklukta kayboluyorsun. fark bu.

peki ya inanan insanlar haklıysa... biliyorum ki temel probleminiz bu, gayriihtiyari bu şüphe sürekli aklınızı kemiriyor. işin sırrı "akıl"da. inkar eden de iman eden de delil olarak onu gösteriyor.

bazen hayatta öyle şeylerle karşılaşırsınız ki elinizdeki veriler ile o konuyu çözdüğünüzü o üstün zekanızla bilinmezi bildiğinizi zannedersiniz, çünkü aklın yolu birdir. ama hayat size bazen öyle şeyler de tecrübe ettirir ki çözdüğünüzü sandığınız konuda bütünüyle yanıldığınızı kabul etmek durumunda kalırsınız. bu durum hepimiz için geçerlidir. o nedenle neyi kabul ederseniz edin, hayat size öğretmeden önce haddinizi bilmeyi öğrenin. sorgulayan sadece kendinizmiş gibi tafralara girmeyin. ve marjinal olmanın dayanılmaz hafifliği uğruna kendinizden taviz vermeyin.

devamını okuyayım »
07.03.2018 16:47