bant

  • hippi (402)
  • 751
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

piaggio x10

kawasaki vn1700 voyager ve vespa gts 250 motorlarımı satmam neticesinde ikisinin ortası uzun yolda da sorun çıkarmayacak, şehir içinde de rahat ettirecek vespa gts 300 almayı düşünürken, görür görmez bütün düşüncelerimi değiştirip 16.000 tl olan limitimi 22.000 tl'ye çıkaran mükemmel motor. şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim (kol gibi girdiği için kendimi kandırmıyorum) ne şehir içinde vespa gts 250 rahatlığını ne de uzun yolda kawasaki vn1700 voyager konforunu aramıyorum.

motorun teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, 350cc'lik ama 400cc gücü verdiği söylenen yeni bir motoru var. türkiye için motor seçenekleri 350 ve 500 şeklinde fakat avrupa'da 125cc'lik bir motor daha mevcut. x10'da bulunan motorun aşık olunan özelliği ise 10.000km'de yağ değişimi 20.000km'de de bakım gerektirmesi. hiç unutmam adını telaffuz etmek istemediğim çin malı motorum 1500km'de bir bakıma gitmesi gerekiyordu. vespa'da bu süre 6000 ve kawasaki'de de yine 6000km'ydi. bu motorlarla kıyaslandığında bakım gerekliliği son derece düşük bir motor. ferco motor buna rağmen 3000km'de bir yağ değişimi istiyor o ayrı! bunu araştıracağım.

yakıt tüketimi şehir için ortalama 100km/4lt civarında ve 350cclik bir motor için bence iyi bir değer ki vespa gts 250 ile aynı. uzun yolda bu değeri 3,5lt'ye düşüyor. ayrıca gidonda ki eco butonu ile motorun gücünü düşürerek yakıt sarfiyatını daha da düşürmek mümkün. yakıt deposu 15 lt ve menzili bir scooter için oldukça iyi. depoda 3 litre yakıt kalacak şekilde şehir içinde 300 km yapmak mümkün.

en büyük tercih sebebim olan abs-asr sistemine sahip ve asr sistemi olan ilk scooter olduğunu söylüyorlar. ikisi de mükemmel çalışıyor. asr virajda yada ıslak yolda fazla gaz verildiğinde gazı keserek arka tarafı kaydırmıyor ve konsolda bulunan bir buton ile istenildiği zaman devre dışı bırakılabiliyor. abs fren sistemi ön ve arka frenleri entegre çalıştırıyor. arka fren sıkıldığında ön fren disklerinden de biri sıkılıyor, ön fren ise sadece ön iki diski sıkıyor. entegre fren sistemi sayesinde üzerinde gelen michelin city grip lastikler ile mükemmel bir duruş sağlıyor. bu özel lastikler x10'a virajda ve ıslak yolda 410 kg'lık kawasaki vn1700 voyager'dan bile daha iyi yol tutuşu sağlıyor. bu lastikleri neden daha önce keşfetmedim kendime kızıyorum. internet üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde çok özel bir lastik olduğunu ve bir takım yenilikler içerdiğini öğrendim. motoru olan herkese tavsiye ederim.

motor dizayn olarak bana göre mükemmel, işçilik kalitesi de yeterli seviyede. gidon üzerinde bulunan butonların alttan aydınlatmasını ise daha önce hiçbir motorda görmedim. arka çanta siparişim henüz gelmemiş olsa da büyük koltuk altı bagaj sayesinde ekstra bagaja hiç ihtiyaç duymadım. bir tam, bir yarım kask ve iki adet mont sığdırabiliyorum zor da olsa. montlar olmadan iki tam kask aldığı söyleniyor denemedim. konsolun iki tarafında cep telefonu vb. cihazların koymak için kapaklı gözlere sahip ve bu gözlerden birinde usb'den şarj olan cihazlar için usb çıkışı mevcut. konsolun altında bulunan evrak gözünde ise kontak kapalı iken bile elektrik veren 12 volt çakmak şarj çıkışı mevcut. dizaynı bozmaması için belki de ön cam biraz kısa tutulmuş ve uzun yolda sıkıntı yaşatıyor. kappa markasının ürettiği uzun ön cam seçeneği mevcut ve 450 tl gibi ciddi bir fiyatı var. özen motor'dan alınabilir. koltuk altı bagaj ve depo kapağı elektrikli bir buton yardığımı ile konsoldan açılıyor. gidonun ortasına takılan bir aparat yardımı ile iphone4-4s telefon sabitlenebiliyor ve bu telefona yüklenen bir uygulama ve motora takılan bluetooth bir cihaz (türkiye'de henüz satılmıyor) ile telefon, motor ile iletişim kurarak harcanan yakıt, anlık tork değeri anlık-ortalama hız, yatay açı, en yakın yakıt istasyonu vb. bir çok bilgi alınabiliyor. bu cihaz olmadan da göstergelerin ortasına konumlanmış büyük dijital bir ekran sayesinde akü voltajı, anlık-ortalama yakıt tüketimi (km/l sadece), ortalama hız, depodaki yakıt ile gidilebilecek yol, hava sıcaklığı, saat, servis uyarısı ve buzlanma uyarısı gibi bilgiler alınabiliyor. bu ekrandaki seçimler gidon üzerinden yapılabiliyor.

motorda orta sehpa ve yan ayak olmak üzere çift ayak sistemi var. daha önce kullandığım vespa gts 250 motorumu düşürmeme sebep olan yan ayak açıldığında motorun arka tekerleği kilitleniyor ve eğimli yollarda park edildiğinde motorun kayarak düşmesi engelleniyor. ayrıca bu pozisyonda motorun çalışması da engellenmiş. ben daha çok eğimli bir yolda sağa çekip telefon ile konuşmak zorunda olduğumda kullanıyorum bu özelliği. iki elimi de gidondan çektiğimde motor aşağı kaymamış oluyor, bir nevi el freni. ayrıca orta sehpaya kaldırmak da 200 kg'lik motor için çok zor değil. bu arada 500cc'lik modelde elektrikli arka süspansiyon sertlik ayarı mevcut.

bütün vespa ve piaggio motorlarda olduğu gibi aksesuar fiyatları çok yüksek. yaslanma pedli arka çanta 1400tl, orjinal brandası 300 tl civarında.

modele ait resmi web sitesi: [http://www.piaggiox10.com/ http://www.piaggiox10.com/]

umarım ilgilenen arkadaşlar için faydalı bir entry olmuştur. motorcu arkadaşlara selamlar...

devamını okuyayım »