baranba

  • mülayim ama sempatik (538)
  • 712
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

nihat doğan

eski bir new york valisi vardı david paterson diye. bu vali sıkı bir yankees taraftarı olduğu için maçlarına gidermiş, kamu görevlisinden para alınmadığı için bedava izlermiş maçı. son maçlardan birine dört kişiyi daha götürmüş. gazetenin biri bu konuyu araştırmış ve görmüş ki, paterson'ın maça götürdüğü dört kişiden bilet alınmamış. oysa ki diğer dört kişi kamu personeli değilmiş.
bu olay medyaya manşet yapılınca vali kamu gücünü kullanarak yanındakilere bedava maç izlettiği için sağlam bir linçe uğramış. hatta eski tarihli çek verip ben zaten ödemiştim ayağı yapar ama inceleme sonucunda çeklerin eski tarihli imzalandığı ortaya çıkar, iyice rezil olur vali.
bu olaydan sonra üyelerini vali'nin atadığı dürüstlük komisyonu valiye hem bilet parası için hem de eski tarihli çek imzaladığı için 62.500 dolar ceza keser. tabi ceza tıpış tıpış ödenir. akabinde vali görevden alınır. insan içine çıkamaz. linçin kralı yapılır valiye. tek laf edemez. özür diler.

bu olayda yalnızca valinin dört kişiyi maça ücretsiz götürmesi kabahati var. ne namus ne ırz ne de devletin temel ilkeleriyle ilgili bir saldırı yok. sadece 2.500 dolarlık bi olay.

bir de nihat doğan'a bakalım?

yaşanan süreç içerisinde konuyu sabretmeye, ilahi imtihana, linçe, laikliğe, filistine ve hatta paralele bağladı. en son olarak konuyu muhterem annesine bile bağladı "anamı üzdünüz" diye sözüm ona yürek burkan laflar etti. ama asla "kusurlu olabileceğine" bağlamadı. asla suçunu kabullenip yerine oturmayı tercih etmedi.

nihat doğan'a göre paralel yapı bile ona tuzak kurmuş olabilir ama kendisi hata etmiş olamaz.

türkiye'deki temel problemlerden biri bu zaten. herşey olabilirsiniz ama suçlu olamazsınız.

***

yeni yazı: (bkz: #49287845)
blog için: http://baranbaa.blogspot.com.tr/

devamını okuyayım »
18.02.2015 13:24