barbar savasci

  • 628
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ıssız adam'daki ada'nın haksız olduğu gerçeği

bu filmi bir kaç defa izledim ve her defasında bu kanaate vardım.
kimse kusura bakmasın dost acı söyler, bu filmde ada türk kezbanizmin geldiği son noktayı temsil ediyor.
daha filmin başında kitapçıda, adamın sana yürüdüğü belli, peşinden geliyor sana birşeyler diyor, sen ne yapıyorsun ada? adama kinayeli ayar vererek daha ilk yeşil ışığı yakıyorsun. üstüne adam sana aradığın kitabı hediye ediyor alıyorsun, adam senin dükkanına kadar geliyor gık demiyorsun.

sonuçta adamın olayı belli, tam bir görev adamı tuttuğuna saplıyor, pancar motoru gibi çalışıyor, hollanda'dan ithal holştayn boğası gibi herif, bi nevi hilti gibi bir görevi var bu hayatta.
kaldı ki ada sen bunu tespit ediyorsun, adamın boşandım çocuğum var yalanını buluyorsun, erkeklerin hatun avlamak için buna benzer acitasyonlar yaptığını yüzüne vuruyorsun,
"yemezler!" diye adama rest çekiyorsun, adam da "yemiş gibi duruyorsun" diyerek kontrayı çakıyor sana.
sen napıyorsun ada, adamsa notunu hayvansa otunu vereceğine aynı gece adamı arayarak özür diliyorsun. o zaman sonuçlarına katlanacan aga.

hadi diyelim bunlar hayatın olağan akışına uygun, adam seni punduna getirdi, sen de kalbini kaptırdın. ulan ilk gece yemeğinde hemen sevişmenin ne lüzumu var.
hadi diyelim bu da normal olağan şeyler, adamın annesini karşılamaya niye gidiyorsun. daha bir ay olmuş üstüne annesiyle düğüne gidiyorsun.
klasik evlenecek kadın girdileri yapmaya hemen başlıyorsun. karşındaki adamın nasıl tehlikeli olduğunu bilerek bütün ofsaytlara düşüyorsun.
sonrada "ada ben ayrılmak istiyorum" finalinde, triplere girip, şok oluyorsun.
kusura bakma da ne olacağını bekliyordun e be kezban?
filmin son sahnesinde ada hala bi umut adama sarılıyor, peki bizim görev adamı ne yapıyor, çok duygulansa da karakterinden zerre ödün vermiyor ve çekip gidiyor.
adamı bu görev bilincinden dolayı kutluyorum.

devamını okuyayım »
11.06.2017 03:44