basili

  • 239
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

alkol-ilaç etkileşimi

alkol enzim inhibisyonu yaparak bazı ilaçların etkisini artırır. kronik alkol kullanılması ise enzim indüksiyonuna neden olur. bu da bazı ilaçların metabolik biyotransformasyonunu artırır. dolayısıyla atılım yarı-ömürlerini kısaltır, etkilerini azaltır. ancak vücutlarında alkol varlığında bunlarda da enzim inhibisyonu egemendir. bu süre içinde ilaçların etkisi artar. diğer bir etkileşme asetaldehid sendromudur. bazı ilaçlar alkolle birlikte alındıklarında disulfiram türü yan etkiler oluştururlar. ayrıca alkol, sedatif-hipnotikler/ anksiyolitikler, antiepileptikler, opioidler vb bir çok ilacın santral depresör etki/yan etkilerini artırır. yaşlılar alkol-ilaç etkileşimine daha duyarlıdırlar. ayrıca akne ve astım için kullanılan ilaçlarda da etkileşimler sık karşılaşılan bir durumdur...kronik ilaç kullananların bu konuya daha ihtimam göstermeleri elzemdir. abd’de besin ve ilaç yönetim (fda) kurumu 48 ilacın kutusu üzerine alkolle etkileşme hakkında özel uyarı ve önlemlerin yazılmasını zorunlu kılmıştır. en iyisi ilaç alan bir hastanın alkol almamasıdır. kullandığımız bazı ilaçlar, alkol ile birlikte alınması durumunda sağlık sorunlarına yol açarak, istenmeyen olaylarla karşılaşmamıza sebep olabilir.

bunun için kullandığınız ilaçların alkolle etkileşimleri olup olmadığını muhakkak kutuların üzerinden okuyarak, eczanıza, doktorunuza sorarak veya arama yaparak öğrenin.aksi durumda hiç beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

örneğin yeni bir ilaç kullanmaya başladığınız ve gece eğlenmek için arkadaşlarınızla birkaç kadeh içeceksiniz. ihmalkar olmamalı ve bilinçli bir şekilde davranmalısınız. bir anlık dalgınlık veya ihmal sağlığınızda geri dönülemeyecek sorunlara yol açabilir. bu yüzden ilaç kullanmaya başladığınızda veya hali hazırda kullandığınız ilaçların alkol ile olan etkileşimlerini mutlaka öğrenmelisiniz.

yaygın kullanılan bazı ilaçların alkol ile etkileşimleri;

*ibuprofen; alkolün, mide çevresine tahriş ediçi bir etkisi vardır, ayrıca kanı pıhtılaştıran, platelet adı verilen hücrelerin sayısının azalmasına sebep olarak kanama riskini artırır.

*aspirin; alkoün kanama riskini artırması, aspirinin aynı zamanda alkolün gastrointestinal bölgeden kana karışma işlemini hızlandırır bu da daha fazla sarhoşluğa neden olur.

*warfarin; alkol alımı, warfarinin kanı sulandırma etkisini artırır, buda kanama riskinin artması demektir.

*yatıştırıcılar; yatıştırıcı ilaç kullananların, alkol alması, yatıştırıcının etkisini artırır, bu da şuur kaybına neden olur.

*asetominofen; alkol ile asetaminofenin bir arada kullanılması, karaciğer için tehlike oluşturur, bu durum karaçiğerde hasarın artmasına neden olur.

*antikonvülzanlar: alkol alımı, bir çok antikonvülzan ilacın etkisini artırabilir veya azaltabilir.

*oral hipoglisemik ilaçlar; mide bulantısı, kusma, kızarma, başağrısı, terleme ve kandaki glükoz seviyesinde beklenmedik dalgalanmalara neden olur.

*metronidazol; baş ağrısı, kızarma, terleme, mide bulantısı ve kusmaya neden olur.

devamını okuyayım »
02.02.2011 13:59