baskabisi

  • 329
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

bachata

müzikleri birbirine benzer, bir şarkının bachataya uygun olduğunu kolayca hissedebilirsiniz. vuruşları algılamanız kolaylaşır bu yüzden, yavaştır da, üstelik yapılabilecek hareketler de çok zorlamaz. dolayısıyla ilk denemenizde bile dans edebildiğinizi hissedebilirsiniz.

yakın olarak yapılması tercih edilen bir danstır, dolayısıyla gerçekten yakın olduğunuz biriyle daha çok zevk alarak yapabilirsiniz. ancak gene de partnerinizin yakınlığına bağlı olarak biraz daha mesafeli olarak da yapılabilir. bacakları birbirine geçirmeden, vücutları birbirine yapıştırmadan da zevk alınabilir pekala. (bkz: ben yaptım oldu) çünkü bu yakınlıktan daha da önemlisi bütün vuruşlarda kullanılabilen erkek yönlendirmesidir. bu yönlendirmeler müzikle uyumu daha çok hissettiyor sanırım. genelde vücutlar beraber dalgalanır gibi görünür. erkeğin 4. vuruşta vücudun alt kısmı sabitken üst kısmını döndürmesi suretiyle bayanın dışta kalan bacağını karnına doğru çekmesini sağlayan hareket de göze hoş görünür mesela, bilmem anlatabildim mi. işte bu yönlendirmeleri kolaylaştırması açısından vücutların yakın olması dansı güzelleştirir. eller(bayan sağ, erkek sol) salsadaki kanca tutuşundan farklı olarak çakma hareketiyle birleşmiş gibidir. ya başların hemen yukarısında ya da yanda doksan derece açılmış halde gergin olarak tutulması yönlendirmenin hissedilmesini kolaylaştırır, görüntüyü güzelleştirir. erkek sağ eliyle bayana iki kürek kemiğinin ortası civarından sarılır, salsada sağ el kürek kemiği üzerindedir mesela. hatta erkeğin iki kolunun da bayana sarılmış, bayanın kollarının erkeğin boynuna dolanmış olduğu pozisyonlar da görülebilir sıkça.

4. vuruşta yapılan kalça hareketi kritiktir. ilk üç vuruşu neredeyse yürürcesine tamamlayıp 4. vuruşta abartı bir kalça hareketi yapmak göze hoş görünmez. eğer henüz pek estetik şekilde dans edilemiyorsa o kalça hareketini mümkün olduğunca az abartmak iyidir.

devamını okuyayım »
06.11.2009 10:01