basso continuo

  • azimli
  • kofti anarşist (157)
  • 3799
  • 71
  • 15
  • 0
  • dün

mansur yavaş'ın akp tabanını sarsan hayır videosu

ülkemizin vizyonu en geniş siyasetçilerinden mansur yavaş'ın ak parti tabanındaki kararsızları etkileyecek videosudur. ak parti tabanınındaki kararsızları sarsacak hayır videosu

öncelikle belirteyim ki video ak parti tabanına yönelik o gözle izleyin. mansur yavaş mhp tabanına da diğer kesimlere de neden hayır denmesi gerektiğine ilişkin bir ton video yaptı zaten. bu da ak partililer için.

videoda yeni sistemdeki başkanlık seçimlerinde, muhalefetin bir adayda birleşmesi halinde ak parti % 49 oy da alsa hiç bir etkisinin kalmayacağını, iktidar olma şansları olmayan muhalefetin birleşerek başkan seçtirebileceği, sistemin 2 seçeneği doğuracağı, bunların ak parti açısından büyük risk olduğu, başkanın hizadan çıkabileceği, demokratik hayatın ve partilerin etkinliğinin azalacağı, bu kadar yetkinin muhalefetin eline geçmesi halinde olacak büyük sıkıntılar, erdoğan olursa iyi de ya bu kadar yetkiyle başkası olursa ne yapacağız korkusu, ak partililerin ağzından etkili bir şekilde anlatılmış. bu kadar yetkiyle ya onlar kazanırsa mesajı çok vurucu. ak partinin % 40 diğer tüm muhalefetin %60 civarı oy aldığı haziran seçimleri de bu duruma örnek verilmiş. malum ak parti % 40-50 arası bir oy oranına sahip ve şu andaki sistemle uzun yıllardır iktidarda. şu siyasi dengelerle de yıllar boyu tek başına iktidar olma veya büyük ortak olma şansı çok yüksek. ancak yeni sistemde muhalefeti birleştirecek bir aday çıkarsa, ak parti meclis çoğunluğunu da alsa, % 49 oy da alsa tümden etkisiz ve yetkisiz kalıyor. başkanın yetkileri çok fazla ve başkanı indirmek için de 2/3 çoğunluk gerekiyor. aslında bir önceki başa baş geçen ankara büyükşehir belediye seçimleri de buna bir örnekti. muhalefet mansur da birleşti. %9'da kalan mhp adayı olmasa ve 2 aday kalsaydı mansur bey çok büyük ihtimal seçilecekti. bir risk de, bu senaryoda başkan birleşik muhalefetten, meclis çoğunluğu ise seçim sistemi yüzünden ak partide olacağı için oluşacak büyük kaos. nitekim mesela mansur yavaş belediye başkanı olsa belediye meclis çoğunluğu olmayacaktı ve her adımda sıkıntı yaşayacaktı.

bu videoda kastedilen en büyük risk partilerin ve demokrasinin etkinliğinin azalması ve seçimlerde iki aday arasından seçilecek bir kişiye endekslenmesi. o kişi hizadan da çıkabilir ve meclis tarafından devrilmesi de çok çok zor. iş partilere kalırsa zaten biliyoruz halkın eğilimi dengeli şekilde yansıyor, ama başkanlık seçimlerinde kişisel bir seçim yapılıyor. malum ülke bir belediye değil, başkan da da mahkeme üyelerini atamaktan, milli güvenlik politikalarını belirlemeye kadar geniş yetkiler var. sistem parti, ideoloji kadro değil başkan üzerine kurulu. yani muhalefet de birleşse seçtirse, ak parti de adayını seçtirse şu andakinden kat kat fazla ciddi sıkıntılar oluşabilecek. çünkü partiler, siyaset ve halkın tercihlerinin etkisi düşerken 5 senede bir seçilen yani 5 sene boyu orada kalacak bir kişide ciddi yetkiler birikiyor. ve bu kişi 2 aday arasına sıkışmış halkın bir kısmının kerhen oy vereceği biri. bu ak parti içinde büyük risk. hele ki olur da sn. erdoğan sonrası hesap edilirse. malum partide 3 4 eğilim var ve sn. erdoğan birleştiriyor. ancak ya sonrasında? ya 28 şubat zihniyetli birini muhalefete şirin gösterip seçtirirlerse hal ne olur? şu andaki parlementer sistemde bu risk pek yok mesela.

malum bu referandumun en kilit seçmeni ak parti tabanındaki kararsızlar ve mhp'liler. hayır çıkarsa onlar sayesinde çıkacak. mansur yavaş burayı iyi görmüş.

daha önce mhp tabanını sarsan hayır videosu yayınlayan mansur yavaş bu sefer yine 12'den vurmuş. tek başına parti gibi bu kadar kaliteli, birikimli, vizyonlu bir siyasetçinin dışarda kalması çok üzücü. chp baksada hayır kampanyası nasıl yapılır görse.

edit: muhalefete bir kişide birleşip iktidar şansı veriyor, o zaman biz de evet verelim diye ithamlar geliyor. kardeşim bu video ak partililer için onlar açısından anlatılmış. diğer kesimler için bir çok video yayınladı zaten mansur yavaş neden hayır denmeli diye. anlatamadık derdimizi. burada her kesim gibi ak partililer açısından da büyük riskler var. partiler ve eğilimler devre dışı kalıp son turda iki kişi arasında tercihe zorlanacak bir halk kalıyor. bunun risklerini düşünemiyor musunuz? 5 yılda bir yapılacak ve 2 aday arasında tercihe zorlanacak bir kitle. sonucunda parti etkinliği yok, güvenoyu yok, kontrol yok. ak parti den de olsa, birleşik muhalefetten de olsa büyük risk. basit bir örnek verelim. diyelim ki ak parti % 49 oyla meclis çoğunluğunu aldı. ancak chp-mhp-sp saksıyı çalıştırıp mesela mansur yavaş gibi sağa hitap eden bir adayda uzlaştı veya vatandaş kendiliğinden bir adaya yığıldı, son turda da seçildi. seçim sistemi yüzünden çoğunluk ak partide ancak devasa yetkili başkan bambaşka biri. kaosu düşünebiliyor musunuz? yine mesela 2000'li yıllarda dsp-anap-mhp-rp-dyp dengeli şekilde dağılmıştı. orada başkan seçimi yapılsa ne olurdu? son tura kimler kalırdı? kim kalırsa kalsın halkın % 50'si istemeye istemeye 2 seçenek arasında kalmayacak mıydı? yarın bir gün aynı parçalı siyasette olmayacağımız ne malum?

ya da daha vurucu bir örnek. ya gizli 28 şubat kafalı birini muhalefete be merkez seçmene şirin göstererek son turda seçtirdiler. öyle ya ahmet necdet sezer ilk aday gösterildiğinde muhafazakar, namaz kılıyor diye tanıtılmadı mı? o zaman ak partililer, biz % 49 oy aldık, mecliste çoğunluk bizde, eski sistem olsa bu adam gelemez, parti kursa % 10 bile alamaz ama şimdi başımızda, bu demokrasi mi demeyecek mi? ya da aynı senaryolar ve riskler, otoriter, kripto fetöcü, abd'ci, kenan evren benzeri biri örnekleriyle de her kesim için arttırılabilir.

devamını okuyayım »