batman

  • 341
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

yeni başlayanlar için bilgisayar oyunları

(bkz: gelmiş geçmiş en iyi oyunlar)'da yeterince isim verilmiş, hatta isim verilmemiş oyun kalmamış, o yüzden bu rehberin amacı sağda solda dönen eski oyun muhabbetleri için genç dimağları yetiştirmek, bilinçlendirmek.

öncelikle "bilgisayar" olmadan önceki oyunlara bir paragraf ayırmak gerek, bunlara laf atarsan taş oluyorsun. 1995 öncesi yayınlanan çoğu oyun (defender of the crown,sensible soccer,cannon fodder,pirates,another world, wolfenstein 3d, prince of persia,syndicate vb) ve oyun firması (microprose,cinemaware,bullfrog,psygnosis,apogee vb) bu kategoride. "evet ya öyle yapmıyorlar artık" lafı ilk bu oyunlar için kullanıldı 2000lerde. emülatörlerle oynanabilir kılınsa da, kimse artık o kadar oynamıyor çünkü o zevki vren kısmın büyük oranda oynanan zaman olduğu farkına varıldı (pop müzik için de geçerli bu). bugünkü büyük firmalardan nintendo, sega, capcom, konami, namco, electronic arts, activision, square enix bu zamandan kalma ayrıca.

alfabetik sırayla bilmen gereken oyunlar/seriler ise şöyle;

age of empires serisi

microsoft'un oyun dünyasına attığı ilk büyük çakılı taştır. orjinalliği, çıktığı yıllarda bütün gerçek zamanlı strateji oyunları gelecekte geçiyorken, kendisinin bir nevi star wars olması, geçmişte geçmesidir. persliler, ikinci oyunla eklenen türk ırkı ve türkçe tepkiler (allah allah, oduncu) bilmeniz gerekenler arasında. ha bir de ikincisini herkes en az bir kez internet kafede oynamıştır.

alone in the dark serisi

ilk korku oyunlarından. son oyunlarının alakası kalmamıştır, yerilmelidir. zamanının paranormal aktivitesi işte.

alpha centauri serisi

sid meier'ın yaptığı oyunların çoğu gibi eski versiyonları övülür, kimse oynamamıştır. galaksilerarası civilization denebilir basit bi şekilde. oynamasanız, battlestar galactica izleseniz da olur.

call of duty serisi

medal of honor'ın tekel olduğu ikinci dünya savaşı konulu fps'ye tepki olarak doğdu. daha sonra modern savaşlar ve online seçenekleriyle kulağı geçti. her iyi oyun gibi filmlerden ilham almıştır.

championship manager/ football manager serisi

kendisinden önce de menajerlik oyunları olsa da simülasyon etkisi* bunla başladı. 01-02 en meşhur versiyonu, maxim tsigalko en meşhur oyuncusudur. 2005 ile oyunu yapan ve dağıtan şirketler kendi oyunlarını yapmaya başlamıştır. orjinal oyunu yapan firma isim hakkını elinde bulundurmadığı için football manager ismiyle devam etmiştir seriye, diğer oyunun ise alakası kalmamıştır.

baldur's gate serisi

birçok oyuncuyu rpg ile tanıştırmış crpgdir. bahsederken hikayesi ve karakterlerinden bahsetmeniz farz, araya sarevok, irenicus, imoen koymanız sevaptır.

civilization serisi

turn bazlı stratejinin en başarılısıdır.arada farklı yapımcılardan farklı versiyonları çıksa da üçüncüsü en güzelidir.en sıkı fan gruplarından biri de kendisine aittir.

command & conquer serisi

oyunun sevilen versiyonları westwood'un yaptıklarıdır. orjinal seride dünyanın tiberium kaynakları için sömürüldüğü gdi vs nod savaşı konu alınırken, red alert 1 ve 2'de konu hitlerin öldürülmesiyle rusların almanyanın yerine geçtiği alternatif bir evrendir. kötü ve kel adam kane ile kötü ve kel adam yuri bilmeniz gerekenler. ayrıca evet, ilk oyunda bit kadar ünitelere sigara içirebilmiş bir oyundur.

commandos serisi

fps oluncaya kadarki oyunları sevilir. ünitelerin replikleri ve "alarm!" size oyunla ilgilenen bütün kızların yatak odasını açacaktır. olduğunda yani.

deus ex serisi

futurustik, distopik ve çok fazla özgürlük seçeneği (hala anlaşılamayan bir tamlama) ihtiyacınız olan tanımlamalar. ilki övülür, ikincisi eh'dir. son versiyonunu beğenmezseniz diğerlerini oynamayın.

diablo serisi

2102 deki torunların neden bu kadar sevildiğini hala anlayamadığı oyun. bilinmesi gereken, bağımlılığı sağlayan duyguların bu oyunla ilk olarak keşfedildiğiydi. ladder, hammerdin, unique, battle.net anahtar kelimeleriniz.

doom serisi

wolfenstein'ın yaptıklarını ileriye götürdü, fps türünü yarattı. "dum gibin"de bahsedilen dum kendisidir. hala birçok oyun kendisine benzer tarzda yapılmaktadır. üçüncüsünün tek olayı grafikleriydi, oynanmak zorunda değil.

duke nukem serisi

karakteri çıktıığı zaman için çok marjinaldi, son oyununu beklerken üç jenerasyon değişti. duke nukem quotes diye aratmanız cool gözükmeniz için yeterlidir. striptizcilere para vermek, maço gözükmek ve abuk silahlar serinin yapıtaşları.

dune serisi

star wars kadar popüler olmasa da bu da antik geek serilerden. çöl gezegeni, sandworm ve westwood* ne kadar bilimkurgu/fantezi hayranı olduğunuzu ispatlamanız için yeterli. modern oyunları çok da iyi değil.

elder scrolls serisi

oyun dünyasının pink floyd'u. inanılmaz bir oynanışı olduğu söylense de hep inanılmaz grafiklerle duyrulur. kime sorsan oynamıştır, güzel oyundur der ama çoğu bir kereden fazla bakmamıştır her oyununa.

fallout serisi

ilk iki oyunun tarihin en iyi atmosferlerine sahip olduğu belirtilir. üçüncü oyunu ve new vegas farklı bir oyun olarak değerlendirilir genellikle. 1400 yıldır online'ı çıkacağı efsanesi dolaşır. nuka cola, power armor, mutantlar ve savaşın değişmediği gerçeği sizi güneşin zararlı ışınlarından ve fanlarından koruyacaktır.

fifa serisi

ilk verisyonlarında parkede maç yapılabiliyor, klavye ve mouse'tan iki kişi oynayabiliyor, kaleciye kayılabiliyordu. '99 en iyi versiyonlarından biriydi. uzun süre rakipsiz gittiği için kendine bir şey katmadı, tacını uzun yıllar pro evolution soccer (iss,pes,winning eleven) serisine kaptırdı, son yıllarda tekrar geri aldı. rockaffeller skank ve song 2 dinletirse biri fifa müziği dedin mi tamamdır.

grand theft auto serisi

bilgisayar oyunları verilen görevleri yapmaktan ve iyi adam olmaktan ibaret olduğu zamanlarda çıkmıştır, haliyle bunları değiştirmiştir. hergün internet cafe'de ilk görevi oynayanından %100 bitireye kasanına kadar çok geniş bir kitle tarafından sevilir. gta v çıkmadan 10'a yakın oyunu olduğu için herkesin favorisi ayrı bir versiyonudur. (vice city)

grim fandango

ara sıra ölüp dirilen adventure türünün (modern) efsane oyunlarından. hikayesi ve karakterleri inanılmaz orjinaldir. lucasarts yapımıdır, haliyle kendisini sevmeyeni dövüyorlar.

half-life serisi

birincisi kimsenin beklemediği bir oyunken fps tarihini değiştirdi, ikincisi gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri oldu. modları (counter-strike, tf1) ve expansionları (opposing force, episode 1-2) kendi kadar sevilir. ikinci oyunun üçüncü episodu yıllarca beklendi, hala hayalperestler tarafından beklenir. oyun dünyasının tarkan'ı gibi bir şey, herkes seviyor, o yüzden dikkatli ol.

heroes of might & magic serisi

94. sü çıkmış olsa da hala 3 en iyisidir. yani öyle olmasa da öyledir. kale ekranları, ırklar, hikaye anahtar kelimeler. bir de bunu oynarken sabahlamış olmanız lazım.

icewind dale serisi

baldur's gate'in hikayesiz ve karaktersiz olanı (terbiyesiz). hala karakter yaratma ekranında uğraşan insanlar olduğundan bahsedilir. bütün black isle oyunları gibi sevmeyenini dövüyorlar.

mafia serisi

ilki "gta'nın mafyalısı" olarak duyrulsa da atmosferi o dönem için yeniydi. hikayesi ve meşhur (kazık) yarış bölümü unutulmaması gerekenlerden.

master of orion serisi

alpha centauri'nin daha ciddi versiyonu denebilir. yıllar sonra üçüncü versiyonu yapılsa da bi boka benzememektedir. abartılan değerlerden, oynamasanız da olur.

max payne serisi

"matrix gibi" lafını literatüre geçiren oyun. aksiyon oyunu sevip de kendisini sevmeyeni dövüyorlar. ağır çekimde.

mdk serisi

en absürd mizah anlayışına sahip oyunlardandır. çok satmasa da çok sevilir, külttür.

monkey island serisi

karakterleri ve oynanışıyla adventure dünyasının cem yılmazıdır. gülmeyene elitist göt diyorlar. haklılar. "i am rubber you are glue" size bir valiyi aşık edecek kadar yeterli bir bilgidir.

myst serisi

yapım ekibi dahil bitirebilen yoktur, o kadar zordur. grafiklerin güzelliğinden ve zorluğundan bahsetmeniz yeterli olacaktır.

nfs serisi

yine çok fazla serisi olan ve çok eskiye dayanan bi seri. hot pursuit (ilki), porsche unleashed ve most wanted en iyileri arasında. muhakkak çok arcade olduğundan, ama onun da eğlencesinin o olduğundan bahsedilmeli. ayrıca yine gta gibi herkesin ayrı sevdiği bir versiyonu vardır.

pirates serisi

sid meier denince söylemeniz gerekenlerden. remake'i de eskisi kadar güzel olan nadir oyunlardan. korsanlık oyunu diye bir tür çıkarmış olsa da pek rakip çıkmamıştır

karşısına.

quake serisi

lan party ve online shooter olayını yaratan oyun olmasa da, büyük kitlelere tanıştıran oyun denebilir. rocket jump, bfg, railgun bilmeniz gereken şeyler. üçüncüsün hikayesi çok serindi (şaka). ek not olarak, kendisini çok iyi oynayan insanlardan korkmalısınız.

resident evil serisi

zombi olayı bugünkü gibi iki oyunda birinde yokken, bilgisayarlara bulaştıran oyundur. pompalı silah ile zombi kafası patlatma, umbrella şirketi ve gerilimli atmosfer serinin anahtar kelimeleri. altmış beş oyunu arasında en güzelleri iki ve dörttür. dörttekilerin zombi olmadığı mutlaka bilinmelidir.

simcity serisi

mazoşizmi insanlara aşılayan oyun. oynayan sayısı şehir ve bölge planlama meraklısı ile ters orantı gösterir, zira hayat video oyunlarındaki gibi değildir. hala oynayanları vardır.

sims serisi

şimdilerde kız oyunu olarak adlansa da, 2000 yılında bilgisayar sahibi olup ilkini günlerce oynamamış insan yoktu. insanlığın toplu aydınlanma yaşayıp neden durması gerektiğini anladığı son şey oldu. yediyüzün üzerinde ek paketi vardır.

starcraft serisi

blizzardın 2079'da dünyayı yönetmesine sebep olacak olayların 3.sü olarak bilinir. oynamanız gerekmiyor, zira ne kadar iyi olursanız olun, sizden daha iyi bir güney koreli olacaktır. siz yine de "birbirinden farklı üç ırk ve müthiş denge" kelimelerini hatırlayın, bir nevi yüzeysel test bu.

system shock serisi

herkes ikincisini över, kimse oynamamıştır. deus ex'le benzerdir.

tomb raider serisi

kadınların da (birkaç kez reenakrne olabilecek kadar) güçlü olabileceğini ispatlayan ilk oyun. kamerayı döndürüp lara'yı yakından incelemeyen tek insan olan ricky martin'in yakın zamanda yaptığı açıklamayla tekrar gündeme getirdiği oyundur.

total war serisi

sürekli kendinin remakeini yapan seri olsa da, tıpkı menajerlik serileri gibi insanlara kendini büyük deha olarak hissettirme formülü sayesinde tutmuştur. muhakkak tarihteki tüm büyük komutanların aksine dünyayı nası ele geçirdiğinizden bahsetmelisiniz.

thief serisi

eidos'un fikirlere önem verdiği yıllardan. stealth olayını hiç olmadığı kadar iyi yapmıştır, ilk iki oyun ve oynanış övülmesi gerekenlerden. dördüncüsü yıllardır beklenir, duke nukem foreverın çıkmasından sonra umut artmıştır.

warcraft serisi

ortalıkta mmorpgsi, arthas'ı yokken, orc ve insan savaşını konu alan ilk iki oyun kült iken, üçüncüsü klasik olmuş, daha sonra etinden sütünden faydalanılmıştır. bilmeniz gereken çok fazla şey var evreniyle ilgili, o yüzden "frostmourne hungers" diyip bilgili gözükebilirsiniz.

x-com serisi

kült oyunlardan, fanlarına bulaşmamak gerekir. yüzde yüzlük gibi büyük bi kesim oyunu oynamamıştır. (şaka)

---------

mansiyon ödülleri

rollercoaster tycoon: tycoon oyunlarının en başarılılarından. kendi dizayn ettiğiniz rollercoasterla ve yaptığınız toplu cinayetlerden bahsedilmesi önemli.

world of warcraft: "kim ne derse desin vanilia en iyiydi" ,"o zamanlar her şey zordu" gibi laflarla yeterince oldsschool gözükebilir, kendinizi ve yeni başlayanları kandırabilirsiniz. ha bir de hunter weapon, epic ve leeroy jenkins var, cv'de bahsedilince %100 çalışıyor.

unreal: quake'ten başka fps bilinmediği zamanlarda grafikleriyle olay yaratmıştı. tournament serisi ve (muhakkak bi yerde duyulmuş olan) repliklerinden sağda solda bahsedilmeli.

street fighter, mortal kombat, tekken, soul calibur, king of fighters: popülerlik sırasına göre dizilmiş dövüş oyunları olsalar da hepsinin oynanışı farklıdır. ortak yanı muhakkak yanınıza giren çocuktan dayak yiyeceğiniz bir gün olduğudur.

devamını okuyayım »
28.10.2011 01:16