batmanbeyond

  • 147
  • 9
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

alternatif akımdan doğru akıma geçiş fikri

sağladığı avantajlardan dolayı alternatif akım yerine doğru akıma geçilmesini doğru buluyorum. şimdi saldırmayın bana ''nasıl olur böyle bir şey'' diye, aşağıda doğru akıma geçiş sürecini anlatmaya çalışacağım.

mevcut kurulu ac sistemi dc ye çevirmek çok zor ama şu anda sıfırdan bir sistem kurulsa dc olarak kurmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. aşağıda yazdığım yazıda ac den dc ye geçmenin en kolay olduğunu düşündüğüm yolu anlatmaya çalışacağım. evet, bu çok zor olsa da çok uzun vadede yapılabileceğini düşünüyorum.

bence artık yavaş yavaş doğru akıma geçmek iyi olabilir. ilk önce evlerden başlayıp sonra dağıtım tarafında en sonunda da iletim tarafında doğru akıma geçilebilir ama bu uzun bir süreç alacaktır.

şu anda bütün elektrik sisteminde birden (evlerde, dağıtımda ve iletimde) doğru akıma geçmek çok masraflı ve problemli olacaktır. ilk önce evlerden başlanabilir. şu anda evlerde kullandığımız çoğu cihaz alternatif akımla besleniyor ama bunu doğru akıma çevirerek kullanıyor. evlerdeki cihazları düşündüğümüzde elektronik cihazlar (bilgisayar,televizyon, cep telefonu şarj adaptörü vb.) doğru akım kullanır. aydınlatmada eski ampüller doğru ya da alternatif akımla çalışır ama son çıkan led ampüller doğru akımla çalışır. evde, içinde motor bulunan cihazlarda alternatif akım kullanma zorunluluğu var. motor kullanan cihazlar inverter üzerinden doğru akımla beslenebilir, üstelik inverter ile ac elektriğin frekansını değiştirerek hız kontrolü de yapılabilir.

sanayide ac kullanım oranının evlere göre daha yüksek olduğunu tahmin ediyorum. sanayide motor çok kullanıldığı için ac, dc den fazla kullanılıyor olabilir. burada da inverter üzerinden doğru akımı alternatif akıma çevirerek motorlar çalıştırılabilir. bu durumda inverter ile frekansı değiştirilerek hız kontrolü de sağlanabilir.

önce evler hem dc hem de ac kullanılabilecek şekilde elektrik tesisatı ile döşenebilir. (burada dikkat edilmesi gereken husus ac ve dc için kullanılacak prizler birbiriyle uyumlu olmayacak. bu sayede ac cihazlar sadece ac'ye takılabilecek, dc'ye takılamayacak. dc cihazlarda ac'ye takılamayacak) bunun sonucunda evlerde hem ac hem de dc ile çalışan cihazlar kullanılabilecek. bu sayede üreticiler dc ile çalışabilen cihazları da üretmeye başlayacak. zamanla dc ile çalışan cihaz oranı artacaktır. bir dağıtım bölgesindeki dc ile çalışan cihaz oranı belli bir sayıya ulaştığında o bölgede şebekeye ac'nin yanında dc hatlarda eklenebilir. yani dağıtım merkezi aldığı ac elektriğin bir kısmını dc'ye çevirerek dağıtabilir. dc oranı çok yükseldiğinde ac elektrik tamamen kesilebilir ve o dağıtım merkezi tamamen dc'ye geçebilir.

ülke çapında dc kullanım oranı belli bir rakama ulaştığında ac iletim hatlarının yanında dc iletim hatları da eklenebilir. bütün dağıtım merkezleri dc'ye geçtiğinde de iletim de tamamen dc'ye çevirilebilir. yani üretim dışındaki bütün sistem dc olarak çalıştırılabilir. sadece ihtiyaç duyulan yerde ac'ye çevirilerek kullanılacaktır.

şu anda sıfırdan kuramayacağımız için hazır sistemi parça parça çevirmek mümkün olabilir. parça parça çevirmenin çok uzun vadede gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. bu kadar uzun sürede dönüştürmenin de avantajları ve dezavantajları olacaktır. yeni çıkacak bir teknoloji bu dönüştürmeyi gereksiz kılabilir ya da tam tersi kolaylaştırabilir. yani bu dönüşüm uzun vadede çok büyük avantaj da sağlayabilir, dezavantaja da sebep olabilir. tek başına bir ülkenin bu dönüşümü gerçekleştirmesi de çok zor olabilir çünkü bir ülkede üretilen mallar bütün dünyada kullanılıyor. ama en azından evlerde hem dc hem ac'nin olduğu bir tesisat kurulması zor değil.

edit: yazılan bazı mesajlardan sonra fark ettim ki bu fikri savunmamın asıl nedeni olan avantajlarından bahsetmemişim. en önemli avantajı dc hat kayıpları ac den daha düşüktür. ikinci avantajı ise, sistem tamamiyle dc olduğunda dönüşüm (ac/dc ve dc/ac) sayısı azalacağından verim artacaktır.

edit 2: bazı kelime hatalarını düzelttim.

edit 3: evlerde dc kullanılması durumunda aküler sisteme kolayca eklenebilir, kesintisiz güç kaynağına gerek kalmaz. akü kesintisiz güç kaynağının görevini yapmış olur. en kötü ihtimalle voltaj yükseltme devresine ihtiyaç duyulabilir. şu anda kullandığımız akülerin çoğu 12 volt ama evlere dc sistem kurulduğunda sistem için seçilen voltaja uygun aküler üretilecektir.

devamını okuyayım »