bay x

  • azimli
  • hırçın golcü (277)
  • 2881
  • 86
  • 26
  • 6
  • dün

muhteşem yüzyıl

neden bazı kesimler tarafından böylesine eleştirilmiş, izledikten sonra hiç anlayamadım. yani kafamı yobaz mode on haline getirip de düşündüm, ı-ıh. bildiğimiz tarihe göre bile dahi az yansıtılmış. kaldı ki bilinmeyenler. bu yüzden, eleştirenlerde kasıt olduğunu düşünüyorum. ya bir tezgah var, kimlerin aynı gün gazetelerinde manşetten yuhladıklarını biliyorsunuz, ya bu adamlar bilerek bunu yapıyorlar, osmanlıyı tartışmaya ve belki bir nevi her şeyi ile kabullendirmeye, belletmeye yönelik ya da bildiğiniz sıradan gündem değiştirme operasyonlarından. hani şu memur ve emekli zammı için enflasyonu tüfede 0,52 gösterip benzine yüzde 4 zam olayları.

kostümleri, özellikle kadın oyuncular başta olmak üzere oyuncu performansları, kadrosu, her ne kadar animasyonlar ben animasyonum diye bağırsa da verilmiş olan emek keza dizilerimizde pek olmayan bir durum, hürrem ve kanuni bazlı olabilecek belki de en iyi kurgu, en azından başından o kokuyu veriyor, yani türkiye'desiniz malzeme bu tekniğiniz bu hikayemiz bu diye düşündüğümüzde, mevzusunda olabilecek belki de en iyiye yakın yapım denebilir.

halit ergenç'in bir röportajda dediğine göre şimdilik 4. bölüme kadar çekilmiş, sabırsızlıkla bekliyorum. ayrıca dizinin tarih danışmanı erhan afyoncu, başta yazdığım kısıtlamalara neden olarak da düşünebiliriz ama fikriyatı ne olursa olsun ülkenin osmanlı tarihi alanında başı çeken isimlerden. hatta kendisinin danışmanı olduğu dizi, muhafazakar kesimden öylesine bir tepki alıyor. bilmiyorum kanuni'nin ne yapmasını bekliyorlardı dizi boyunca acaba? kardeş sohbet var mı? diye divana gidip maklube eşliğinde çay mı içirilecekti adama?

yaşamının olgun ve önemli evresini belki de yaşamını adadığı bir kadın var ortada, ölümü ile yıkılıyor ve hakkında yapılacak bir yapımda bunun mevzusu edilmeyecek de ne olacak? sırf savaş ve tarihi bilgi üzerine dizisi istesem kaldı ki bunun adı belgesel olur, yüzlerce kaliteli yapım var. ayrıca şunu da eklemem gerekir, fragmanlardan herkes yorum çıkarıyordu, fragmanlar dizinin kalitesini hiç yansıtmamıştı, fragmanlardan oluşan beklentinin çok üzerinde olmuş.

devamını okuyayım »
12.01.2011 01:39